Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YGS 2016 SORULARI ÇALINDI MI? İPTAL EDİLECEK Mİ?

YGS 2016 SORULARI ÇALINDI MI? İPTAL EDİLECEK Mİ?

admin admin -
43 0

YGS 2016 İPTAL EDİLECEK  Mİ?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Sınavının matematik sorunları yayınlandı haberi gezinirken ÖSYM den açıklamaya göre yayınlanan soruların 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) olduğunu doğruladı.

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Soruları Yayınlandı mı?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavı sonrası internette yayınlanan matematik soruları soru kitapçıklarını basan bir yayın evi tarafından olduğu tespit edildi. ÖSYM nin yaptığı açıklamada internette yayınlanan sorular sebebi ile ilgili yayın evine ve ilgili kişilere ciddi yasal işlemlere başlandığı açıklandı.

Geçtiğimiz yıllarda da yapılan bu soruları sızdırma vakaları yüzünden iptal edilen sınavlar olmuştu yine aynı olay yaşanabilir mi soruları öğrencileri ve ailelerini rahatsız ediyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Sınavı İptal Edilecek mi?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavının sorumlusu olan ÖSYM nin yaptığı açıklamaya göre soruların sınav öncesi yayınlanmadığı sınavdan sonra yayınlandığı bilgisi alındı. Bu açıklamaya bağlı olarak 2016 yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavının iptal edilmeyeceğe benziyor.

ÖSYM nin düzenlediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) na katılan 2 milyon 46 bin öğrencinin üniversiteye geçişte ilk aşama olan sınava katılanların gözü kulağı bu haberde.

Daha öncede Anayasa Mahkemesinde ki Danıştay tarafından Şeffaflık ilkesi sebebi ile soruların sınavdan hemen sonra yayınlanması gerektiği kararı çıkmıştı. tamamının yayınlanması gerektiği konusun da ÖSYM soruların %20 si kendi resmi siteleri üzerinden yayınlanacağı ve öğrencilerine 10 gün gibi geçici bir dönem olarak tüm soruların kendi giriş yaptıkları ÖSYM sayfalarında bulabileceklerini açıklamıştı.

Soruları Kim Sızdırdı?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) nın hemen ardından ÖSYM nin resmi sitesinden soruların %20 si olan 160 adet sorunun 32 tanesi yayınlandı. İnternet kullanıcıları tarafından çok geçmeden internet sitelerinde paylaşılan bütün soruların cevapları ile görünce şaşkına döndü. İlk gözlemde yalan haber olarak düşünülen soruların gerçekliğini ÖSYM evet tüm sorular doğrudur açıklaması ile sınava giren milyonlarca kişinin kafasında soru işareti oluşturdu.
Sınava giren bazı öğrencilerin ise sınav öncesi tüm soruların sosyal medyada yayınlandığını idda etmelerinin ardından ÖSYM nin yaptığı açıklamada soruların paylaşımı sınav sonrası olduğunu haberi ile sınava giren 2 buçuk milyon öğrencinin ve yakınlarının içini rahatlattı.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA BEKLENİYOR..!

ÖSYM ‘nin yaptığı son açıklamaya göre Sınav sorularının sınav öncesi yayınlanması ihtimal dışıdır. Yönünde açıklam geldi şimdi gözler ÖSYM nin sınav ile ilgili vereceği kararda.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir