Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yerli ATAK ve ANKA Terörü Bitirmeyi Hedefliyor!

Yerli ATAK ve ANKA Terörü Bitirmeyi Hedefliyor!

admin admin -
48 0

İlk uçuşu 28 Eylül 2009’da gerçekleştiren, Türkiye ve İtalya’nın beraber ürettiği, Tasarımcısı AgustaWestland ve ASELSAN’ın program maliyeti olarak 3.247.274.306 Dolar olan ATAK Helikopteri’nden şuan 9 adet seri üretimi tamamlanmış durumda. Tür olarak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri olarak belirlenmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine bir önceki yıl giriş yapan milli taarruz ATAK helikopteri yaklaşık olarak 1 yılı aşkın süredir terörle mücadelede görev sürdürüyor.

Çok iyi kıvrak ve yüksek manevra gücü ile , yeni nesil hedefi tespit sistemi,etkin ve özgün silah teknolojisi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü büyük bir artışa sebep olan milli taarruz helikopterimiz, son 1 yılda terör örgütü PKK mensuplarına büyük zarar veriyor.

Türkiye’nin helikopter satın alan bir ülke konumundan, helikopteri üreten ve satan bir ülke konumuna geçiren ATAK’ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki sayısı ise her geçen gün artış gösteriyor.

Milli taarruz helikopterlerinin bulunduğu Kara Havacılık Komutanlığna bağlı olan 2.Kara Havacılık Alay Komutanlığı ise de kapılarını açmış durumda.

ATAK HELİKOPTERLERİ SEÇİLMİŞ PİLOTLARA EMANET
Milli helikopterimizi kullanan pilotlar açısındanda çok mutlu olduklarını yüzlerinden okunduğu görülüyor. ATAK helikopterleri ile gökyüzünde adeta bir kuş gibi süzülüyor

TUSAŞ ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından yapılmış olan tanıtım gösterilene halk arasında ”takla” diye gösterilen 360 derece manevra yapabilen bir güçle hafızalara kazınmış olan ATAK helikopterleri, sahip olduğu bu güçlü ve önemli üstün özellikleri ile büyük dikkat çekiyor.

”ATAK DÖNEMİ”
ATAK, 90 derece ve yakın açılar ile yükselme,dalma,burun ya da kuyruk sabit kalması şeklinde kendi etrafında dönüş ve yana uçuş gibi helikopterler için zor kabul edilebilen kıvrak manevraları ile başarılı bir performans gösteriyor.
Ayrıca ATAK helikopterleri hedefi çıplak gözle görmeden de vurabilme özelliğine sahip.

DOĞUDA ÜSTÜN GÜÇ ” ATAK ”
Sarp ve derin vadilerde manevraları gerçekleştiren helikopter, terörle mücadalede Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki güvenlik birimlerine destek olmayı amaçlıyor. Belirlenmiş olan hedefleri lazer sistemi ile koordinatlayabilen ATAK helikopteri,dağın diğer yakasında herhangi bir hedefi kilometrelerce uzaktan görüp imha edebilme özelliğine sahip.

ANKA İnsansız Hava Uçağımız’dan Sonra Türkiye Üretim’de Yükseliyor!

Türkiye son zamanlarda insansız hava araçlarında İHA’nın teknolojisinde dev adımlar attığı görülüyor. 23 bin feet/7 km yükseliğinde ve 18 saat görev yapacak olan şekilde tasarlanmış olan BLOK-A tipi ANKA’ların tamamlanmasından sonra TAI, bir üst versiyon olarak BLOK-B’yi ürettiği ise kaydedilen bilgiler arasında.

Yerli İnsansız Hava Aracının ikinci modeli olan ANKA-B 30 bin feet/10 kilometre irtifaa ise 24 saat boyunca izleme yapabilme özelliğine sahip olduğu belirtiliyor. ATAK Helikopteri gibi ASELSAN üretimi elektro optik kameralarla donatılmış olan ANKA, 250 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Gece ve gündüz şartlarında otomatik olarak iniş-kalkış yapabilme özelliklerinede sahip.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir