Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeni Pasaport Uygulaması için Acele Edin

Yeni Pasaport Uygulaması için Acele Edin

admin admin -
26 0

Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize uygulaması olmadan seyahat imkanı sağlayacak olan biyometrik veri yüklenebilen pasaportlar önümüzdeki ay sonu itibariyle verilmeye başlanacak.

Yaşanan mülteci krizinin ardından Brüksel’de yapılan görüşmeler sonrasında AB ülkelerine vize muafiyeti kalkacak ve bunun için de pasaportların yenilenmesi gerekiyor. Schengen bölgesine 90 günlük vizesiz seyahat imkanı tanınacak ve eski pasaportların değiştirilerek daha yüksek güvenlik standartlı olması için çipinde kişinin parmak izi ve diğer bilgilerinin bulunacağı öğrenildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru AB’nin öngördüğü 72 maddenin 44’ünün tamamlandığını ve kalan 28 kriter için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Nisan ayı sonu itibariyle 28 madde de tamamlanacak ve vize muafiyeti 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya geçileceğini de sözlerine ekledi.

Bir süre önce AB ile imzalanan göçmen iadesi anlaşmasının kısa zamanda başarıya ulaştığını vurgulayan Naci Koru Avrupa’ya gidebilmek için Türkiye üzerinden Yunan Adalarına geçmeye çalışan Suriyeli, Iraklı ve Afganlar olduğunu ve bunların AB ile imzalanan göçmen iadesi sayesinde düzensiz göçmen sayısının sıfıra kadar düştüğünü belirtti.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir