Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. YASED Yayımladı: Nisan Ayında Türkiye’ye Yüksek Miktarlı Doğrudan Yatırım Geldi

YASED Yayımladı: Nisan Ayında Türkiye’ye Yüksek Miktarlı Doğrudan Yatırım Geldi

haberci haberci -
47 0

Nisan Ayında Türkiye’ye Yapılan Yatırım Rekor Kırdı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye’ye Nisan ayında 1 milyar 278 milyon dolarlık doğrudan yatırım geldiğini açıkladı. Bu rakam, yılın ilk 4 ayındaki en yüksek aylık yatırım miktarını oluşturuyor.

Yatırım Dağılımı

Nisandaki yatırım girişinin 477 milyon dolarlık kısmı yatırım sermayesi şeklinde gerçekleşirken, 452 milyon dolarlık kısmını yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı, 353 milyon dolarlık kısmını ise borçlanma araçları oluşturdu. Aynı ay içinde 4 milyon dolarlık yatırımın tasfiye edildiği de belirtildi.

Sektörel Analiz

Yatırım sermayesi girişlerinde toptan ve perakende ticaret sektörü yüzde 55’lik payla öne çıkarken, bilgi ve iletişim sektörü de yüzde 12’lik payla dikkat çekti. Bilgisayarlar, elektrik-elektronik ve optik ürünlerin imalatı ile ulaşım araçları imalatı da en çok yatırım alan diğer sektörler arasında yer aldı.

Ülke Bazında Dağılım

Nisanda Türkiye’ye en fazla yatırımı Birleşik Krallık yaparken, onu ABD takip etti. Yılın ilk 4 ayında Avrupa Birliği ülkeleri toplam yatırımların yüzde 49’unu oluştururken, Amerika kıtasının payı yüzde 21 olarak kaydedildi.

Genel Değerlendirme

Yılın ilk 4 ayında Türkiye’ye gelen toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı 2,8 milyar doları bulurken, bu rakam geçen yıla göre yüzde 29 düşüş gösterdi. Ancak, 2002’den itibaren Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin toplam değeri 266 milyar doları aştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir