Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Van’da Polise 3 Ayrı Yerde Saldırı Düzenlendi!!!

Van’da Polise 3 Ayrı Yerde Saldırı Düzenlendi!!!

admin admin -
31 0
Bölücü terör örgütü Pkk’nın hainlikleri bitmiyor. Pkk’lı teröristler, hendek kazarak, keskin nişancı kullanarak, el yapımı patlayıcılarla yolları tuzaklayarak, bombalı araçları patlatarak haince planlar yapıyor ve hem güvenlik güçlerimize aynı zamanda sivil vatandaşa da zarar vermeye çalışıyor.
BİR DAKİKA ARAYLA İKİ PATLAMA
Gece saat 21: 30 sıralarında hainler bu sefer Van’da ortaya çıktı. Van merkez İpekyolu ilçesi sınırlarında bulunan Doğu caddesi ve Hisar Sokak’a el yapımı patlayıcılar döşeyen Pkk’lı teröristler, devriye gezen polisleri hedef aldı. Polislere ilk saldırı Doğu caddesi üzerinde yapıldı. Zırhlı araçla devriye görevini yerine getirerek, halkın canını ve malını korumaya çalışan polis ekibi, Doğu Caddesi üzerinden geçtiği esnada 2 el yapımı patlayıcı 1 dakika arayla infilak ettirildi. Meydana gelen patlamada neyse ki can kaybı yaşanmadı; ancak çevrede bulunan birçok bina ve araç camları bu patlamanın etkisiyle hasar gördü. 
ÜÇÜNCÜ PATLAMA BİR KİLOMETRE UZAKTA MEYDANA GELDİ
Doğu Caddesi’nde meydana gelen 2 patlama sonrasında, patlamanın olduğu yere bir kilometre uzaklıkta bulunan Hisar Sokak’ta üçüncü patlama meydana geldi. Yine polis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada yaralanma ve can kaybının olmaması sevindirdi.
Yaşanan bu üç patlama sonrasında tedbirleri arttıran polis, güvenlik kontrollerini arttırarak, olayı meydana getirenleri yakalamak için hava destekli geniş çağlı bir operasyona başladı.
ERCİŞ’TE SİVİL HALKIN ARAÇLARI YAKILDI
Van’da Pkk’lı gurup tarafından sivil halka yönelik de bir eylem yapıldı. Van, Erciş ilçesinde yol kesen Pkk’lılar durdurdukları bazı araçları ateşe verdi. Erciş’i Bitlis’e bağlayan karayolu üzerinde meydana gelen olayda, Örene Köprüsü mevkiinde akşam saatlerinde  bir grup terörist yol keserek, yoldan geçen araçları durdurmaya çalıştı. Uzun namlulu silahlarla havaya ateş açarak durdurdukları araçları ateşe vererek yakan teröristler sonrasından hemen bölgeden uzaklaşarak kaçtı. Kaçan teröristlerin yakalanması için güvenlik güçleri tarafından hemen operasyon düğmesine basıldı ve hava destekli geniş çaplı operasyonlar başladı.
Van- İpekyolu İlçesi
Nüfus bakımında Van ilimizin en büyük ilçesi olan İpekyolu ilçesi, Van’ın ticaret merkezi konumunda bulunuyor. Osmanlı Devleti zamanında da Van eyalatine bağlı olan İpekyolu ilçesinin sınırları içerisinde ünlü Van Kalesi de bulunmaktadır. İlçeye ilk yerleşimci olarak gelen Hurriler olmuştur. Uzun süre Urartu egemenliği altında da bulunan İpekyolu ilçesi daha sonra Ermeni Krallığı’na geçmiştir. 
1071’de Türkler Bölgeye Yerleşmeye Başladı
Bölgeye Türk akınları yapılmaya başlayınca, 1071 yıllarında ilk Türk yerleşimciler de bölgeye gelmiştir. Osmanlı Devleti döneminde ilçenin büyük bir bölümü Polatoğulları otoritesi altında kalırken, 1915 olayları yaşandığı sırada bölge bulunan Türkler’in büyük bir bölümü Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi farklı illere ve bölgelere göç etmeyi tercih etmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir