Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Vali sosyal medyada yayılan Ankara’da Patlama söylentilerini doğruladı.

Vali sosyal medyada yayılan Ankara’da Patlama söylentilerini doğruladı.

admin admin -
33 0
Ankara Kızılay’da şiddetli bir patlama meydana geldi ve büyük bir paniğe neden oldu. Ankara Valiliği’nden gelen habere göre 27 kişi hayatını yitirdi. Reuters’a göre Ankara’daki bu patlamanın arkasında PKK bulunuyor.
Saat 18:45’te Ankara Kızılay’da meydana gelen korkunç patlamada 27 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından korkuluyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk bilgileri alır almaz güvenlik toplantısı yapma kararını aldı ve ilgili bakanlar ve güvenlik uzmanları ile toplantıya katıldı.
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, patlamadan yaklaşık 2 saat sonra Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü’nü etkinleştirdi. Bu panel sayesinde Ankara’da güvende olan kullanıcıların arkadaşlarına güvende olduklarını duyurabilmeleri sağlanıyor. Yakın zamandaki Merasim Sokakta yapılmış olan bombalı eylemden sonra da, Paris’teki saldırıların ardından da Facebook bu paneli devreye sokmuştu.
Ankara Valiliği’nden yapılmış olan açıklamada geçen araç patlatılması ile ilgili ifadesinden bu saldırının da bomba yüklü bir araç ile terör örgütü tarafından yapıldığı anlaşılıyor. Merasim Sokaktaki 17 Şubat’ta olan bombalı eylemde de bomba yüklü bir araç patlatılmıştı. Fakat 17 Şubat’taki bombalı eylemde askeri servis araçları hedef alınmıştı. Bugünkü patlamada ise patlamanın konumu itibariyle her yaş grubundan ve toplumun her kesiminden olan insanların hedef aldığı açıkça görülüyor.
 İlk belirlemelere göre 27 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilirken ilerleyen saatlerden bu sayının 34′ e çıktığı bildirildi. 2 saldırganın da öldüğü tahmin edilen olayda 125 kişi de yaralandı.
 
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Somut Bilgilere Ulaşıldı
Saldırı sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Otobüs bekleyen sivilleri bile hedef alacak kadar gözü dönmüş bu insanlık ve vicdan yoksunu katilleri ülkem, milletim ve hükümetim adına lanetliyorum diyerek, saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne dair somut bilgilere ulaşıldığını ve Türkiye’nin ülkeyi hedef alan hain odakları en ağır şekilde cezalandıracağını da sözlerine ekledi.
Patlama ile ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, saldırıyı düzenleyenlerle ilgili olarak ciddi bulgular elde edildiğini ama  kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacağını söyleyerek terörist saldırılarla yürüttüğümüz mücadele sekteye uğramayacağının da altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Terör dize getirilecektir
Patlama ile ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Vatandaşlarımız endişe etmesin diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletimizin tüm kurumlarının milletimizle işbirliği içinde yürüttüğü terörle mücadele mutlaka başarıyla neticelenecek, terör dize getirilecektir dedi.
Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef aldıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan terör örgütlerinin hedef gözetmeksizin sivillere de zarar verdiğinin altını çizdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir