Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Ukrayna İki Yıl Önceki Gizli Devlet Tutanaklarını Açıkladı

Ukrayna İki Yıl Önceki Gizli Devlet Tutanaklarını Açıkladı

admin admin -
45 0

Ukrayna İki Yıl Önceki Gizli Devlet Tutanaklarını Açıkladı

Ukrayna’ da bundan 2 yıl öncesinde Rusya’ nın Kırım’ a olan müdahale esnasındaki görüşmelerin tutanakları yayınlandı. Bu tutanaklara göre devletin üst düzey kademesinde görev yapan bir çok kişinin Kırım’ ın askeri olanaklarla savunmasına karşı çıktıkları görülüyor.

Rusya, Ukrayna da hükümetin değişiminin arkasında Kırım’ da müdahaleye başlamıştı burada yapılan toplantı esnasında da görüşmeler bir tutanakla kayıt haline getirilmişti tam iki yıl sonrasında bu tutanaklarda bu sayede gün yüzüne çıkmış oldu. O dönemde Kırım’ a yapılacak bir askeri müdahaleye karşı çıkanlar arasında Genelkurmay Başkanı İgor Tenyuh’un da bulunduğu görülüyor. İnternet sitesinde yayınlanan bu tutanaklarda batı ülkelerinin de Ukrayna karşısında Rusya’yı destekleyeceği ve bu nedenle de Ukrayna’nın bu savaşta yalnız kalacağı konuşulmuş. Bunun nedeni olarak batılı ülkeler şu an Avrupa’nın ortasında bir savaş patlağının olmamasını isteyecekleri olarak gösterilmiş. Diğer bir neden ise batının o zaman Irak ve Afganistan gibi ülkelerde savaş nedeniyle yıprandıklarını bedenle de Ukrayna’ ya etken bir asker takviyesinde bulunmayacağı belirtiliyor.

Aslına bakarsanız tutanakların Rusya’ da yayınlanmış olması da büyük bir ses getirdi ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko bu belgelerin bu şekilde açıkça yayınlanıyor olmasının suç olduğunu söyledi. Toplantının gizli belgelerinin bu şekilde açıklanıyor olması aynı zamanda Ukrayna’ da ki siyaset çevresinde de rahatsızlığa neden oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir