Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye’den Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a çok sert tepki

Türkiye’den Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a çok sert tepki

admin admin -
14 0

Sözcü Hami Aksoy, Emmanuel Macron’un Yunanistan Başbakanı ile gerçekleştirdiği basın toplantısını eleştirerek konuşmaların, ”gerçek dışı iddialar” olduğunu ifade etti.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un konuşmasından satır başları:

”GERÇEK DIŞI İDDİALARLA GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün (29 Ocak) Yunanistan Başbakanı ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, ülkemize yönelik gerçekdışı iddialarıyla yine gündem yaratmaya çalışmıştır.

”LİBYA KRİZİ’NİN ESAS SORUMLUSU FRANSA’DIR”

Libya’da krizin başladığı 2011 yılından bu yana yaşanan sıkıntılarda esas sorumluluk Fransa’nındır. Bu ülkenin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak için Hafter’e koşulsuz destek verdiği bir sır değildir.

Fransa’nın da aralarında bulunduğu ülkelerin verdiği askeri destekle Hafter’in meşru hükümete yönelik sürdürdüğü saldırılar, Libya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik en ciddi tehdittir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden teröristleri de pek çok kez Saray’da ağırladığı gayet iyi bilinmektedir.

”FRANSA HAFTER’E VERDİĞİ DESTEĞİ SONLANDIRMALIDIR”

Berlin Konferansı’nda alınan ve siyasi sürecin başlatılmasını da sağlayacak temel karar, kalıcı ateşkesin bir an evvel sağlanmasıdır. Fransa, Konferans kararlarının uygulanmasına katkıda bulunmak istiyorsa, öncelikle Hafter’e verdiği desteği sonlandırmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir