Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Yeşil Dönüşüm İçin İhracatçılara Destek Sağlıyor

Türkiye, Yeşil Dönüşüm İçin İhracatçılara Destek Sağlıyor

haberci haberci -
54 0

Türkiye’nin İklim Değişikliğiyle Mücadelesi

Türkiye, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 2016’da imzaladığı Paris Anlaşması’nı 2021’de onaylayarak yürürlüğe sokmuştur. Ülke, 2053 yılına kadar karbon nötr olma hedefi belirlemiştir.

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye

Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı 2019’da açıklayan AB, 2050 yılında karbon nötr olma hedefini benimsemiştir. AB ülkeleri, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olup, Türkiye de bu hedeflere uyum sağlamak için çalışmalarını hızlandırmıştır.

Yeşil Dönüşüm ve İhracat

Demir-çelik, çimento, alüminyum, gübre, elektrik, hidrojen, tekstil ve hazır giyim sektörleri yeşil dönüşüm sürecinde öne çıkmaktadır. Bu sektörlerin Avrupa’ya ihracatı, Türkiye’nin toplam AB ihracatının yüzde 34’ünü oluşturmaktadır.

İhracatçılara Destek Sağlanması

Ticaret Bakanlığı, firmaların yeşil dönüşüme uyum sağlamaları için destekler sağlamaktadır. “Avrupa Yeşil Mutabakata Uyum Projesi Desteği” ile ihracat yapan firmaların danışmanlık hizmeti giderleri %50 oranında ve toplamda 10 milyon liraya kadar desteklenmektedir.

Genelge ve Uygulanması

Ticaret Bakanlığı, yeşil dönüşüme uyum sürecinde firmaların ihtiyaçlarını belirleyerek doğru finansman kaynaklarıyla desteklemeyi hedeflemektedir. Genelge ile başvuru kriterleri ve danışmanlık süreçleri detaylı bir şekilde belirlenecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir