Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Ekonomisi Bloomberg Raporunda

Türkiye Ekonomisi Bloomberg Raporunda

haberci haberci -
57 0

Türkiye Ekonomisindeki Değişim ve Etkileri

‘Türkiye’nin ekonomi politikasındaki değişim yabancı finansmanı artırsa da hane halkı hâlâ yüksek enflasyonun etkisi altında ezilmeye devam ediyor. ABD’li finans ajansı Bloomberg de son dönemde Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri mercek altına aldı. Beril Akman ve Selcan Hacaoğlu imzalı haberde, yeni ekonomi politikalarının dış kaynak çektiği, ancak hane halkının asgari ücrete zam gündemi olmaması nedeniyle enflasyon konusunda ciddi bir bedel ödediği belirtildi.

Yabancı Yatırımcıların Kazancı ve Halkın Bedeli

‘Erdoğan yabancı yatırımcıları kazandı ama bedelini Türkler ödedi’ başlıklı haberde, sıkı para ve maliye politikalarının Türk hisse senetleri ve tahvillerindeki rönesansı sürdürmek için kritik önem taşıdığı belirtildi. Gösterge hisse senedi endeksinin Erdoğan’ın geçen mayıs ayında yeniden seçilmesinden bu yana dolar bazında yüzde 40’ın üzerinde getiri sağlayarak dünyadaki en iyi performanslardan birine imza attığı hatırlatılan haberde lira tahvillerinin geçen ay 6,5 milyar dolarlık rekor yabancı girişi sağladığı belirtildi.

Yabancıdan Carry Trade Vurgunu

Habere göre, dolar cinsinden borçlanıp TL’ye yatırım yapan yabancı yatırımcıların bu “carry trade” işlemleri sayesinde ciddi kâr ettiği belirtildi. Bloomberg Economics, mart ayının sonundan bu yana, yatırımcıların faizlerin düşük olduğu yerlerden borçlanıp yüksek olduğu yerlere yatırım yaptığı carry trade işlemlerinde Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar dolar aktığını hesapladı.

Erdoğan’ın Sabrı ve Asgari Ücret Sorunu

Habere göre, Erdoğan’ın büyümeyi destekleyen ultra gevşek para politikasıyla beş yıl geçirdiği ve enflasyonun yükseldiği belirtilirken kredi verme kurallarının sıkılaştırılmasıyla kredi patlamasının önünün kesildiği belirtildi. Yatırımcılar, enflasyon yüküyle karşı karşıya olan ortalama vatandaştan daha çok ikna olmuş durumda. Ancak, asgari ücrete yapılan zam gündeminde belirsizlik devam ediyor ve enflasyon konusu halkı etkilemeye devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcıların ortodoks ekonomiye geçişten faydalandığı belirtilirken, asgari ücrette yapılacak değişiklikler ve hükümetin alacağı politikaların enflasyon ve halkın ekonomik durumu üzerindeki etkileri merak konusu olmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir