Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye basın özgürlüğünde 151. sırada!

Türkiye basın özgürlüğünde 151. sırada!

admin admin -
31 0

Muhalif seslerin susturulmak istendiği, birçok gazeteci ve yazarın cezaevlerinde olduğu ve çok sayıda insanın da sırf muhalefet yaptığı için para cezası aldığı ülke olan Türkiye Avrupa’dan bu konuda sert uyarılar almaya da devam ediyor. Gazetelere atanan kayyumlar, hükümete muhalif olarak yazı yazma suçundan hapis yatanların yanı sıra ancak AYM aracılığı ile gelen tahliyeler Avrupa’nın dikkatini oldukça çekerken gazetecilerin kurduğu örgüt olan Sınır Tanımayan Gazeteciler grubu da yaptığı araştırmaları tamamladı.

2015 verilerini bütün dünya basınlarına veren ve her işlenen yazının kaynağını da gösteren kanıtları dosyaların içine koyan örgütün sıralamasında Türkiye ise 151. sırada yer alıyor. Geçen seneyi 149. sırada kapatan ancak son dönemlerde yaşanan olaylar ile ilgili olarak belirli oranda düşüş yaşayan Türkiye’de göze en çok batan olaylar ise Can Dündar ve Erdem Gül’ün AYM kararı ile gelen tahliyesi ve Zaman gazetesine atanan kayyum görevlileri.

İki muhalif sesin de iktidar partisi zoru ile suçlandığına inandıklarını belirten gazeteciler örgütü her muhalif olan sesin veya kurumun terörist olarak algılanmamasını da istekleri arasında ilk sıraya yazdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir