Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Turizmcilere Müjde: Kredi Kolaylığı Sağlanacak

Turizmcilere Müjde: Kredi Kolaylığı Sağlanacak

admin admin -
43 0

Mehmet Ali AKBEN’in başkanı olduğu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK),turizm sektörüne kullandırılacak kredileri düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gitti. bakanlarca turizm sektörüne kullandırılan kredilerin yeniden yapılandırılması için düzenleme gerçekleştirildiğinin duyurusu yapıldı.

07.04.2016 tarihinde Resmi Gazetede ilan edilen, Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi Yönetmeliğine bir geçici madde eklenmiştir. Bu yönetmeliğe göre; turizm sektöründe kullanılmak üzere, bu yıl sonuna kadar bankalar tarafından kullandırılan ve ikinci grupta yer alan krediler ve diğer alacaklar, yalnızca iki kez olmak üzere yeni sözleşme koşullarına bağlanabilecek.

Banka yöneticilerinin verdiği bilgiye göre turizm şirketleri toplamda 17 milyar dolar kredi kullanırken, bu miktarın 2.5 milyar dolarlık anapara ödemesinin bu yıl içinde gerçekleşmesi gerekiyor. Bankalar anapara ödemeleri dışında 800 milyon dolar da faiz ödemesi bekliyor.

Ayrıca, geçici 9. madde de Üçüncü, Dördüncü veya Beşinci Grupta sınıflandırılan kredilerin veya diğer alacakların bulunması durumunda bu krediler de aynı grupta sınıflandırılacağı belirtildi. Bu sınıfların kredilere ve diğer alacaklara ilişkin olarak bankaya olan ödeme sorumluluğunun yerine getirilmemesi durumunda, geçici likidite sıkıntısı yaşanması halinde, borçluya parasal güç kazandırmak ve bankanın alacağını tahsil edebilmesini sağlamak amacıyla gecikmiş faizler de içinde olmak üzere krediler ve diğer alacaklar, belirlenen usul ve esaslara uyulmak şartıyla, gerektiğinde ilave kredi açılmak suretiyle, yalnızca üç kez yeniden yapılandırılabilecek ya da yeni bir itfa planına bağlanabileceği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir