Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tüp Bebek Yönteminde Yeni Dönem: Mikro Enjeksiyon

Tüp Bebek Yönteminde Yeni Dönem: Mikro Enjeksiyon

admin admin -
28 0

Kısırlık, uzun bir süreçte – ki bu süreç en az bir yıl olarak kabul edilmektedir- düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmamasıdır şeklinde tanımlanabilir. Kısırlıkta gebelik daha önce hiç oluşmamış olabilir ya da daha öncesinde gebelik oluşmuşsa da sonraki süreçlerde etken sebeplere bağlı olarak gebelik oluşmayabilir. Kısırlıkta erkeklere bağlı olan sebepler %25-40, kadınlara bağlı olan sebepler %40-55, her ikisine de bağlı olan sebepler %10-15, açıklanamayan sebeplere ise %10-15 oranındadır. Bu yüzdelere bakarak, kısırlıkta kadın ve erkeğin eşit oranda rol aldığı söylenebilir. Bizim burada üzerinde duracağımız asıl nokta ise kadınlara bağlı olarak kısırlığa sebep olan faktörler ile bu faktörlerden kanal tıkanıklığı ve kanal tıkanıklığı teşhisinde kullanılan rahim filmi ve hala gebeliliğin oluşmaması durumunda son olarak başvurulan tüp bebek yöntemidir.  Tüp bebek yönteminde bir çığır niteliğinde denenen yeni bir teknik tıp dünyasında ilkler arasında sayılabilecek bir niteliğe sahip olan tüp bebekte mikroenjeksiyon yöntemidir.

 

 Kadınlarda kısırlığa sebep olan faktörlerin başında yumurtlama (ovulasyon) bozuklukları gelmektedir. Doğurganlık sorunu olmayan kadınlarda her ay düzenli olarak bir yumurta üretilir. Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda ise ya düzenli olarak her zaman yumurta üretilmez, ya yumurta hiç üretilmez, ya da üretilse bile doğru biçimde üretilmez. İkinci önemli bir sebep de kanal tıkanıklığıdır. Yumurtalık kanalları, üretilen yumurtayı vakumlayarak içine almakta, daha sonra rahim yatağından gelen spermle yumurtayı birleşmesini sağlamaktadır. İşte bu kanallarda yapışıklık, tıkanıklık ya da iyi çalışmama sonucu döllenme olmamakta, bu da kısırlığa sebep olmaktadır. Öyle ki bu tıkanıklık sadece rahim filminin çekilmesi ile saptanabilmektedir. Her türlü girişime rağmen hala gebelik oluşmuyorsa bu kez de baba adayı bazı testlerden geçmekte ve sorunun saptanması ile birlikte tedavi süreci başlamaktadır. Eğer ki çözüm sadece tüp bebek olarak gösterilmişse anne ve baba adayları hemen kendilerine bu işin ehli bir jinekolog ile bir klinik aramaktadırlar. Tüp bebekte mikroenjeksiyon yöntemi, son dönemlerin en çok kullanılan yöntemidir. Bu yöntem ile sperm doğrudan yumurtaya enjekte ediliyor ve döllenmenin oluşması sağlanıyor. Baba adayından alınan en kaliteli sperm, mikroskop eşliğinde ve çok küçük bir iğne ile anne yumurtasına enjekte ediliyor. Burada kullanılan enjeksiyonun mikro düzeyde olması hassasiyeti artırdığı için gebelik şanı da o oranda artıyor.

 Gebelik oluşması amacıyla planlı olarak yaşanan bir yıllık gibi bir süreçten sonra hâlâ gebelik oluşmamışsa anne adaylarımız hemen doktor kapısını aşındırmaya başlamaktadır. Hatta bazen bir yıl bekleme sabrını gösteremeyen anne adayları, birkaç aylık deneme sonucunda gebelik yaşanmamışsa kısırlık olması ihtimali ile hekime başvurmaktadır. Hekimler genel olarak, bir yıl kadar süren planlı bir denemeden sonra kısırlık için tetkikler yapılmasını doğru bulmaktadır. Tetkikler ilk olarak anne adayı üzerinde daha sonra da baba adayı üzerinde yapılmaktadır ve konulan tanıya göre de tedaviye başlanmaktadır. Anne adaylarındaki kısırlık vakalarının büyük bir çoğunluğu yumurta üretimindeki bozukluklardan ve kanallardaki yapışıklık veya tıkanıklıklardan kaynaklanmaktadır. Babalarda ise sperm sayısı ve kalitesi gibi sorunlar gebeliğin oluşmasını engellemektedir. En son başvurulan yöntem olan tüp bebek yöntemi, yeni nesil yöntemler ile artık tercih edilirken yaşanan tereddütleri ortadan kaldırmaktadır. Tüp bebekte mikroenjeksiyon yöntemi diğer yöntemden direkt yumurtaya enjekte edilmesi yönüyle ayrılmaktadır. Klasik yöntemde babadan alınan spermlerin annenin yumurtası etrafına bırakılması sonucu döllenmenin oluşması beklenir. Bu da şans yüzdesini düşürmektedir. Oysa mikro enjeksiyonla iş şansa bırakılmadan döllenme işi zoraki yapılmaktadır. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir