Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

admin admin -
31 0
Tüp bebek tedavisinde, sıkça görülen ikiz ve üçüz bebek ihtimali en kısa tedavi süreci ve az ölçekte vücuda ilacın alınmasıyla çözülmesi düşünülüyor. Bu tedavi hasta dostu olarak nitelendiriliyor. Yumurta uyarım sürecinin ultrasonografik düzenli şekilde takibinin önemine de vurgu yapan Dr. Özöernek, aşırı uyarım sonucu oluşan riskler konusunda da çiftlere uyarılarda bulunuyor.
YALIN TEDAVİ İLE NORMAL TEDAVİ ARASINDA FARK YOK
 Yalın tedavi daha az ilaç kullanımı, benzer hamilelik oranı, aşırı uyarım sonucu oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesinde büyük fayda sağlar. Aynı zamanda maddi olarak da aileleri sıkıntıya sokmaz. Hamilelikte başarı oranı konusunda yalın tedavi süreci ile normal tedaviye göre fark olmayacağı belirtildi. Tüp bebek tedavisi 35 yaşın sonrasında daha az etkili olurken 44 yaşından itibaren oran %1 olmaktadır. Bunun en belirgin sebebi ise kadınlarda yumurta kapasitesinin yaş ilerledikçe düşmesidir. Fakat bazı istisnai durumlarda yaş ile aynı ilerlemeyen ve hızlı kötüleşen yumurta kalitesi de görülebiliyor. Bu hastalar için yapılması gereken aday yumurta belirlemesine önem verilmesidir. Aday yumurta ihtimalinin azalması tüp bebek tedavisine yanıt oranı paralel olarak azalıyor.
FİZİKSEL DURUMLAR DA ÖNEMLİ
 Tüp bebek tedavisi için fiziksel durumda önem arz ediyor. Uygun kiloda tedaviye başlamak, obezite varsa bunu belirli bir süreçte gidermek tedavinin verimliliğini olumlu yönde etkiler. Rahimde var olan rahatsızlıklar ya da sonradan oluşan hastalıklar gebeliğe engel teşgil edebilir.
 Myom oluşumu sorunu yeri ve büyüklüğüne göre alınması gerekebiliyor. Myomun çıkarılmasında karından alınması yerine yeni çıkarılma yöntemi histerorkopidir. Rahim içerisinde meydana gelen adet döneminde dökülen kısmın birikiminin kalması ile oluşan polip alındığında doğal olarak hamilelik de gerçekleşmesi mümkün. Bir diğer rahatsızlık kanalların içinde biriken ve ultrasonla tesbit edilebilen içinde su bulunan yapılar var olabilir. Döllenen bir yumurtanın rahim içindeki doğru yerleşimini dolayısıyla gebeliği engelleyebiliyor. Bu durumun çözüm yoluda suyun giderilmesi tıkanan bölgenin açılmasını amaçlayan laporoskopi tedavisidir. Tabi ki laparoskopi bu konuda alanında uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Çikolata kisti ise zararlı toksit salgılayarak gebelik açısından olumsuz etki oluşturur. 
SİGARA HAMİLELİK ŞANSINI DÜŞÜRÜYOR
Belirli rahatsızlıklara yada üreme hücrelerinin kalitesini düşürebilen sigara, hamilelik ihtimalini oldukça düşürüyor. Bedensel engeller kadar stres ve psikolojik sorunlar başarı oranını düşürüyor. Tüp bebek tedavisi normal sonuçlar alınamadığı için yorgun bir sürecin ardından başvurulan yöntem olduğundan çiftlerde stres, bebek sahibi olmama korkusu ağır basıyor. Çiftlerin tedaviden başarı olabilmeleri için psikolojik yönden de kendilerini hazır hissetmeleri ve kesin gebelik değil sağlıklı bir gebelik için çabalamaları gerekmektedir. Tedavide güncel gelişmeleri doğru takip etmek ve uygulamak da gebelik başarısını artıran ve süreci daha kolay hale getiren faktörlerdendir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir