Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Toprağa Yatırım Yapanlar Kazandı

Toprağa Yatırım Yapanlar Kazandı

admin admin -
44 0

 Altın, dolar, borsa gibi yatırım araçlarının ne zaman artacağı ne zaman azalacağı belli olmuyor. Bu sebeple de her zaman risk teşkil ediyor. Ancak, toprak yatırımcısına daima belli bir oranda kazanç sağlayabiliyor. Bu nedenle hem en garantili, hem de son dönemde en fazla kazandıran yatırım aracı olarak, toprak, ön plana çıkıyor. Özellikle doğru seçilmiş, toprak alımları, yatırımcısına oldukça yüksek meblağlar kazandırabiliyor. Gayrimenkul satış danışmanlarından alınan bilgilere göre,  İnsanlar genellikle sırf toprak alımından kaçınıyor. Bunun sebebi ise yatırım yapan kişilerin elle tutulur bir şey satın almak istemeleri. Bu nedenle de kişiler, sade, düz, boş toprak alımı yapmaktan kaçınıyorlar. Oysa ki 5 yıllık Türkiye ortalamasında toprak fiyat artışı yüzde 480 i bulabiliyor. Hele ki bu yatırım doğru yere yapıldığında, bir toprağın yatırımcısına kazandırdığı oran  yüzde 3 bini bulabiliyor.

Bursa Toprak Alımı İçin İdeal

 Gayrimenkul danışmanlarına göre, Bursa gelişen bir şehir olarak, toprak yatırımı için oldukça ideal bir yer. Öyle ki  Bursa’nın Taşı Toprağı Altın diyebiliriz. Bursa’daki konut fiyatları üç dört yılda neredeyse ikiye katlanırken, konut için meydana gelen bu artış, toprak için yüzde 20’lere varabiliyor. Uzmanlara göre, bu yükseliş oranı oldukça büyük. Zamanında 2 bin liraya alınan toprak, bugün 20 bin lira olabiliyor. Bursa gibi pek çok ilde meydana gelen bu değerlenmeler, toprağa olan talebi arttırabilir.

Şehirler Büyüdükçe Toprak Fiyatları Yükseliyor

Şehirlerin gelişmesi ve büyümesiyle toprakların değerleri de artıyor. Toprakların değerleri bir şehre ya da bölgeye yapılan Sanayi, Üniversite, hastane, okul gibi merkezlerin bulunmasıyla da doğru orantılı. Bu tarz yapılar,  bölgedeki konut ve toprak fiyatlarındaki artışları da büyük oranda belirliyor. Hatta bir bölge ya da şehre üniversite, yol, hastane, sanayi, fuar gibi ciddi yapı ve organizasyonların yapılacağı haberi bile o bölgedeki toprak ve konutların değerlenmesi, fiyatların artması için yeterli.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir