Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Başkanı Karahan: Dezenflasyonun Eşiğindeyiz

TCMB Başkanı Karahan: Dezenflasyonun Eşiğindeyiz

haberci haberci -
58 0

Fatih Karahan, Albaraka İslami Finans Zirvesi’nde Enflasyon Değerlendirmesi Yaptı

TCMB Başkanı Fatih Karahan, manşet enflasyonun mayıs ayında tepe noktasına ulaşacağını ve belirgin bir düşüş yaşanacağını belirtti. Karahan, “Dezenflasyonun eşiğindeyiz” dedi.

Aylık Enflasyonun Ana Eğiliminde Zayıflama Vurgusu

Karahan, enflasyonun 2024’ün ilk yarısında yıllık bazda artmasına dair beklentilerini paylaşarak, mayıs ayında enflasyonun zirveye ulaşacağını ve sonrasında düşüşe geçeceğini belirtti. Ayrıca, aylık enflasyonun ana eğiliminde zayıflama görmekten memnun olduklarını vurguladı.

Dezenflasyon Süreci ve Para Politikası

Karahan, dezenflasyon sürecinin patikalarıyla uyumlu şekilde ilerleyeceğini belirterek, 2024 yılı sonunda enflasyonun yüzde 38’e, 2025 sonunda yüzde 14’e ve 2026’da tek haneli seviyelere gerilemesini öngördüklerini ifade etti. Bu doğrultuda sıkı para politikası duruşlarını sürdüreceklerini dile getirdi.

Karahan, dezenflasyon politikalarının temel sürükleyicilerinin iç talepteki dengelenme, enflasyon beklentilerindeki düzelme ve Türk lirası cinsi finansal varlıklara artan talep olduğunu belirtti. Ayrıca, maliye politikalarının da dezenflasyon sürecini destekleyeceğini değerlendirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir