Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Suudi Arabistan’da Hacı Adaylarının Sıcak Hava Nedeniyle Yaşamını Yitirmesi Endişe Veriyor

Suudi Arabistan’da Hacı Adaylarının Sıcak Hava Nedeniyle Yaşamını Yitirmesi Endişe Veriyor

haberci haberci -
84 0

Mekke’de 50 Dereceyi Aşan Sıcaklık Hacı Adaylarını Vurdu

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde hava sıcaklığının 50 santigrat dereceyi aşması sonucunda yaklaşık 1000 hacı adayının yaşamını yitirdiği resmi verilerle doğrulandı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yol kenarlarında çok sayıda cansız bedenin olduğu görülüyor.

Çeşitli Ülkelerden Gelen Hacı Adayları Arasında Ölümler Artıyor

İngiliz medyasına konuşan bir Arap diplomat, 58 Mısırlı hacı adayının bugün hayatını kaybettiğini açıklarken, Mısır’dan gelen toplam 658 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ayrıca Endonezya, İran, Senegal, Tunus ve Irak’tan gelen bazı hacı adaylarının da hayatını kaybettiği belirtildi.

Küresel İklim Değişikliği Hac İbadetini Etkiliyor

Yetkililer, yaşamını yitirenlerin çoğunun doğal sebeplerden öldüğünü belirtirken, İngiliz medyasına konuşan bir imam, Suudi yetkililerin hacca gidecek kişi sayısını kontrol etmeye başlamaları gerektiğini vurguladı. Geçen ay yapılan bir araştırma, her 10 yılda bir hava sıcaklığının 0.4 santigrat derece arttığını ve bu durumun hac ibadetini etkilediğini ortaya koymuştu. Suudi Arabistan’ın ulusal meteoroloji merkezi ise Pazartesi günü Mekke’de hava sıcaklığının 51.8 santigrat dereceye ulaştığını duyurmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir