Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Skandal planın ardından dünyadan peş peşe tepkiler! Rusya ve BM’den son dakika açıklaması

Skandal planın ardından dünyadan peş peşe tepkiler! Rusya ve BM’den son dakika açıklaması

admin admin -
24 0

Son dakika haberi: ABD ve İsrail’in tek taraflı kirli anlaşmasına dünyadan tepkiler gelmeye başladı. ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Ortadoğu barış planını kamuoyuna açıkladı. Skandal plana Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan jet cevap geldi. BM’den ise sözde barış planıyla ilgili son dakika açıklaması geldi.

Tek taraflı barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu.

Gazze'de toplanan yüzlerce Filistinli, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planını protesto etti. Göstericiler, sözde Orta Doğu barış planını kınayan sloganlar attı.

 

Donald Trump, planının, Filistin’e başkenti Kudüs’ün doğusunda bir bölgede yer alan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ve anlaşmanın uygulanması halinde Filistinlilerin bugünkünden 2 kat daha fazla toprağa sahip olacağını savundu.

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS: KUDÜS SATILIK DEĞİLDİR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözde barış planını reddettiklerini açıkladı. Abbas ayrıca, “Kudüs satılık değildir” ifadelerini kullandı.

Abbas, Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında, Trump’ın açıkladığı sözde barış planını eleştirerek, “Kudüs satılık değildir.” dedi.

Washington yönetiminin “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı plan konusundaki tutumlarının değişmediğini vurgulayan Abbas, “Hiçbir Filistinli Müslüman veya Hristiyan’ın (Trump’ın) bu planını kabul etmesi mümkün değil. ‘Yüzyılın Anlaşması’na bin kere hayır diyoruz.” ifadesini kullandı.