Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sıcak Havada Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunulur?

Sıcak Havada Gıda Zehirlenmesinden Nasıl Korunulur?

haberci haberci -
35 0

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri ve Etkileri

Gıda zehirlenmesine mikroorganizmalar neden oluyor: Doç. Dr. Coşkun Özer Demirtaş’a göre, gıda zehirlenmesi, mikroorganizmalar veya toksinlerle kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda bu organizmaların daha hızlı çoğalması riski artırıyor.
Gıda zehirlenmesinin belirtileri: Genellikle bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı şeklinde başlar. Bu belirtiler mikroorganizmaya göre farklılık gösterebilir.

Gıda Zehirlenmesinden Korunma Yolları

Uygun saklama koşulları: Gıdaların yeterli soğuklukta saklanması önemli. Sıcak havalarda hızlı tüketilmeyen gıdaların çabuk bozulması ve zehirlenme riskinin artması kaçınılmazdır.
Bol sıvı tüketimi: Gıda zehirlenmesi durumunda bol miktarda sıvı almak, elektrolit dengesini sağlamak için önemlidir.
Risk grupları: Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler, yaşlılar, hamileler, kronik hastalığı bulunanlar risk altındadır. Bu grupların daha dikkatli olması gerekmektedir.

Pişirme ve Tüketme İpuçları

Et, tavuk ve deniz ürünleri: Bu gıdaların iyi pişirilmesi önemlidir. Ayrıca sebze ve meyvelerin iyice yıkanması, tüm gıdaların son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
Yiyecek saklama: Pişmiş yiyecekler oda sıcaklığında uzun süre bırakılmamalı, artan yemekler buzdolabında saklanmalı ve 2-3 gün içinde tüketilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir