Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Sarız Kilimleri Gelecek Nesillere Kooperatif ile Aktarılıyor

Sarız Kilimleri Gelecek Nesillere Kooperatif ile Aktarılıyor

haberci haberci -
59 0

Sarız’da Kilim Dokuma Geleneği

İl merkezine 140 kilometre uzaklıkta bulunan Sarız, sarma tezgahlarda dokunan kilimleriyle ünlü bir ilçedir. Eskiden neredeyse her evde kilim dokunurdu ancak bu geleneğin unutulmaya yüz tutmasıyla, Sarız Kadın Kooperatifi kuruldu.

Kooperatifin Kuruluşu ve Çalışmaları

İlçede 8 kadın tarafından kurulan Sarız Kadın Kooperatifi, altı kadının dokuma işi ve diğer kadınların çeşitli işlerle uğraşmasıyla faaliyet göstermektedir. Kooperatif, özellikle kurumlardan gelen kilim taleplerini karşılamaya odaklanmıştır.

Kooperatif Başkanı Fatma Alkış’ın Açıklamaları

Kooperatif Başkanı Fatma Alkış, annesinden 7 yaşında kilim dokumayı öğrendiğini ve o zamandan beri bu geleneği sürdürdüğünü belirtiyor. Kilim dokumayı geliştirmek için çeşitli kurslara katılan Alkış, Sarız kilimlerinin özgün motiflerine vurgu yaparak, üretimin azalmasının geleneğin unutulmasına neden olduğunu dile getiriyor.

Kilim Dokumanın Önemi ve Gelecek Nesillere Aktarılması

Sarız’da uzun yıllar kilim dokuyan Gülüzar Taşkın ise kilim dokumanın önemine vurgu yaparak, bu geleneğin kızlarına da öğrettiğini aktarıyor. Kilim dokumanın zorluğu olmadığını belirten Taşkın, gelecek nesillere bu sanatı aktarmanın ve Sarız kilim geleneğini yaşatmanın önemine değiniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir