Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Sahipsiz Köpeklerin Bakımı ve Kuduz Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler

Sahipsiz Köpeklerin Bakımı ve Kuduz Hastalığına Karşı Alınacak Önlemler

haberci haberci -
51 0

Harris: Köpeklerle İnsanların Birlikte Yaşaması Hastalık Riskini Artırıyor

Harris, uzun yıllardır köpeklerin insanlarla birlikte yaşadığını belirterek, bu durumun kuduz gibi hastalıkların köpeklerden insanlara geçme riskini artırdığını vurguladı.

Kuduz Hastalığını Önleme Programı ve Stratejisi Geliştirildi

Harris, DSÖ, WOAH, FAO gibi kuruluşlar ile kuduz hastalığını önlemeye yönelik bir program geliştirildiğini dile getirerek, kuduz vakalarının yüzde 99’unun köpeklerden insanlara bulaştığını ve bu nedenle sahipsiz köpeklerin aşılanmasının kritik önem taşıdığını söyledi.

Harris: Sahipsiz Köpeklerin Aşılama ve Bakımı Önemli

Harris, sahipsiz köpeklerin diğerlerine göre daha sağlıksız olma ihtimaline dikkat çekerek, doğru şekilde bakım ve aşılama yapılmasının insan sağlığını korumanın önemli bir yolu olduğunu ifade etti.

Harris, kısırlaştırma uygulamalarının köpek sayısını kontrol altında tutmanın yanı sıra topluluklara da fayda sağladığını belirtti. Ayrıca, hayvanların sağlıklı bir topluluk oluşturması için veteriner hizmetlerinin önemine vurgu yaptı.

Harris: Hayvan Sağlığı, İnsan Sağlığına Da Katkıda Bulunuyor

Hayvanların sağlıklı ve bakımlı olmasının insan sağlığına da olumlu etkileri olduğunu belirten Harris, sahipsiz köpek popülasyonunun bulunduğu bölgelerde sorumluluk alınması gerektiğini ve hayvanlara zarar vermenin sorunu çözmediğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir