Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin Erdoğan’a Tebrik Telefonu

Putin Erdoğan’a Tebrik Telefonu

admin admin -
9 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesiyle ilgili Rusya’dan bir açıklama da Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy’den geldi. Slutskiy, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin Suriye barış süreci dahil olmak üzere Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin kilit konularında öngörülebilirliği sağlayacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Telefonla görüştüler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştüler. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Rusya Federasyonu Başkanı Putin, 24 Haziran seçimlerindeki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Görüşmede iki lider, Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine ilişkin kararlılıklarını teyit ettiler. İki liderin, Türkiye ve Rusya’nın başta Suriye olmak üzere bölgesel konularda da işbirliği yapmalarının önemini de vurguladıkları kaydedildi.

Rusya meclis alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin Suriye barış süreci dahil olmak üzere Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin kilit konularında öngörülebilirliği sağlayacağını duyurdu.

Slutskiy gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye Rusya için önemli bir partner. Ortak çabalarla Suriye’de terörle mücadele ediyoruz, bölgede güvenliğin sağlanması için adımlar atıyoruz. Bu nedenden dolayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi Suriye barış süreci başta olmak üzere Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin kilit noktalarında ön görülebilirlik sağlayacak” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Putin’in ardından, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve Kırgisiztan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak tebrik ettiler. 24 Haziran seçimlerinin neticesinden duydukları memnuniyeti dile getiren liderlerin, ikili ilişkileri bundan sonraki süreçte de güçlendirme konusundaki kararlılıkları teyit ettikleri belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir