Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Panama Kayıtları Sosyal Medyaya Sızdı!

Panama Kayıtları Sosyal Medyaya Sızdı!

admin admin -
39 0

Panama hukuk firması Mossack Fonseca’dan sızmış olan ”uluslararası vergi kaçakçılığına” dair olan kayıtlar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in en yakın dostlarından biri Sergei Roldugin’in adının geçtiği belirlendi.

Alman gazetesi tarafından elde edilmiş olan ve hukuk firması Mossack Fonseca’ya ilişkin 11 milyon sayfalık kayıtların ilk kısmı,”Panama kayıtları” adlı kayıt, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun başında olmak üzere medyaya sunuldu.

İngiliz The Guardian’ın haberine göre, vergi kaçakçılığına ait belgeseler doğrultusunda Rusya Devlet Başkanı Putin‘in yakın dostu müzisyen,viyolonselist Sergi Roldugin’e ait banka hesaplarının olduğu ve vergi kaçırmak için yaptığı yaklaşık 2 milyar dolarlık bir para transferinin Putin‘e kadar lastiği çekildiği iddialar içerisinde yer alıyor.

Vladimir Putin‘in yakın dostlarının,”kendi himayesinde değilken gerçekleştiremeyecekleri çok sayıdaki bu anlaşmalardan milyonlar kazandı” denilirken, Putin‘in ailesi ise bu mali akışından faydalandığına ait belgeler yer alıyor.

Putin‘e kadar ulaşmış olan ve hesaplar üzerinden işleyen bu para akışının, Panama’dan Rusya’ya,İsviçre’ye,Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne doğru çok geniş bir kapsamlı alanı olduğu belirtildi. Bu mali akışın Putin‘in kızı Kateria’nın 2013 yılında yapmış olduğu düğününde adının geçtiği belirtiliyor.

Putin‘in yakın dostu müzisyen Roldugin,yıllık 800 milyon doların üstünde kar yapan Rusya’nın en büyük reklam ajansı Video International’ın %12 hissesine sahip olduğu belirtildi. Aynı zamanda Rus kamyon üreticisi Kamaz’da gizli azınlık hissesine sahip olduğu ve Güney Kıbrıs Rum Kesiminde askeri araç imal eden Raytar şirketinin ise %15 hissedarı olduğu kaydedildi.

Müzisyen Roldugin’in tüm şüpheli olan mali transferlerdeki en önemli aracılık faaliyetini yürüttüğü sorgulanan Rus bankası ”Bank Rossiya” da %3,2 hissesinin olduğu bildirildi.

St.Petersburg merkezli bankada, Putin‘e yakın isimleri gözetmiş olan bir banka olduğu belirtilirken, Kırım’ın işgalinden sonra ABD’nin 2014 yılında bu bankayı yaptırım listesine koyduğu belirtildi.

Listede 143 Politikacı, 12 Lider Olduğu Söylenirken Türkiye’den İsim Geçmiyor!

Medyaya sızmış olan Panama kayıtlarında 143 politikacı ve 12 devlet liderinin adı geçtiği söylentisi üzerinde yoğunlaşılmış durumda.

Mossack Fonseca adlı hukuk şirketi kayıtlarının içinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif,Irak eski Başbakan’ı İyad Allavi, Ukrayna Devlet Başkanı olan Petro Poroşenko ve Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı olan Hüsnü Mübarek’in oğlu Alaa Mübarek gibi çok sayıda önemli bir liste olduğu belirtiliyor.

Panama Kayıtları Messi’yide Vurdu!
Dünyanın gündemine oturmuş olan Panama kayıtlarında vergi kaçırdıklarına dair mahkemece ispatlı ve para cezasına tabi tutulan Lionel Messi ile babası Jorge Messi’nin Panamalar’da Mega Star Enterprises ismi ile bir offshore şirketini 2013’te kurdukları kaydedilirken o dönemden bu zamana aktif olarak şirketi kullanığını belirtildi.

PLATİNİ’NİN MALİ HAREKETLERİ
FIFA tarafından futbol’dan men yiyen eski UEFA Başkanı Michel Platini’nin de Panama kayıtlarında 2007 yılında offshore şirket açtığı ve o günden bu yanada sık sık hesabında mali değişimler gözlemlendiği belirtildi.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir