Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Panama Kayıtları Dünya’yı Salladı! Herkes Bu Kayıtları Konuşuyor!

Panama Kayıtları Dünya’yı Salladı! Herkes Bu Kayıtları Konuşuyor!

admin admin -
36 0
Gizliliğe verdiği önemle bilinen ve bütün dünya ülkeleri tarafından tanınan hukuk firması Moses Fonseka’dan 11 milyon belge sızdırıldı. Bu belgeleri kimin sızdırdığı ve dünya kanallarına kimin servis ettiği henüz bilinmiyor; ancak Panama Kayıtları adı altında servis edilen bu belgelerde bulunan kayıtlar dünyayı çalkalıyor. Aralarında ünlülerin, futbolcuların, şirketlerin de bulunduğu bildirilen bu belgelerde dikkat çeken en önemli detay ise 72 devlet lideri oldu. 
 
VİLADEMİR PUTİN’DEN, LİONEL MESSİ’YE KADAR BİRÇOK ÜNLÜ İSİM LİSTEDE BULUNUYOR
Panama Kayıtları adı altında 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuna servis edilen bu belgeler de dikkat çeken isimler ve detaylar bulunuyor. Dünya gündemini sarsan bu belgelerle ünlü hukuk firması olan Panama Moses Fonseka’nın dünya liderlerine ve ünlülere, ambargoları delme, para aklama ve vergi kaçırma konusunda nasıl yardımcı olduğu ortaya çıktı. Sızdırılan 11 milyon belgenin içerisinde, Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in kendi çevresinde bulunan bazı kişilerin ve yakınlarının 1 milyar doları aklayan bir Rus bankası ile yakın ilişkilerinin detaylarından söz ediliyor.
Vlademir Putin dışında devlet liderlerinden, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, , Mısır’ın eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, öldürülen Libya Lideri Muammer Kaddafi gibi isimler de dikkat çekiyor. 40 yıldır hukuk firması olarak hizmet veren Panama Moses Fonseka’nın sızdırılan belgeleri arasında  Lionel Messi ve babasının, Mega Star Enterprises isimli offshore firmanın sahipleri olduğu belirtiliyor.
İZLANDA BAŞBAKANI İSTİFA ETTİ
 Moses Fonseka’dan sızdırılarak Panama Kayıtları adı altında dünyaya servis edilen 11 Milyon belgenin içerisinde İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson’ da ismi geçiyor ve İzlanda Başbakanı bu kayıtlar yüzünden istifa etti.
Moses Fonseka’nın müşterileri arasında, Brezilya, Uruguay, İngiltere, Sırbistan, Hollanda, İsveç ve Türkiye’den de pek çok futbolcunun olduğu iddia ediliyor. Eski UEFA Başkanı olan ve FIFA tarafından futbol aktivitelerinden men edilen  Michel Platini’nin de Panama’da bir offshore şirketi kurduğu ve bu şirketi kurduğu günden bu yana hesabında sık sık mali hareketlilik olduğu bildirildi.
TÜRKİYE’DEN 101 ŞİRKET VAR!
Panama kayıtları içerisinde Türkiye’den de şirketlerin olduğu belirtiliyor. Türkiye’den 101 şirketin olduğu belirtilen panama kayıtlarında bu şirketlerin hangileri şimdilik açıklanmadı.  Irish Times’ın iddiasına göre Türkiye’den de yönetilen 101 şirketin olduğu belirtilirken bu şirketlerin Mayıs ayında açıklanması bekleniyor.
PANAMA PAPERS NEDİR?
Bir anda dünya gündemine oturan ve gündemi meşgul eden 11 milyon belge ile ilgili, Fransız kanallarının salı gününden itibaren detaylı belgeseller yayınlayacağı bildirilirken, herkes panama papers’ın yani panama kayıtlarının ne olduğunu merak etmeye başladı. 
Dünya gündemini sarsan bu belgeler, Panama Merkezli 40 yıllık bir hukuk şirketi olan, Mossack Fonseca’ya ait dökümanları içeriyor. Bu dökümanlardan 11 milyonunun sızdırılarak dünyaya servis edilmesi ile birçok ünlünün, dünya liderlerinin hesaplarının deşifre olmasına sebep olan isimlere panama papers yani panama kayıtları adı verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir