Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü: “Deniz Suyu Sıcaklıklarındaki Artış Endişe Verici”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü: “Deniz Suyu Sıcaklıklarındaki Artış Endişe Verici”

haberci haberci -
107 0

Dünya Genelinde Deniz Suyu Sıcaklıklarında Rekor Artış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, dünyanın çeşitli bölgelerinde deniz suyu sıcaklıklarındaki artışın endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti. Salihoğlu, son 12 ayda dünyada rekor seviyelerde deniz suyu sıcaklıklarının gözlemlendiğini ve 12 ay üst üste en yüksek sıcaklıkların kaydedildiğini ifade etti.

Akdeniz’de de Etkileri Hissediliyor

Prof. Dr. Salihoğlu, global gelişmelerin Akdeniz’i de etkilediğini vurgulayarak, son haftalarda deniz suyu sıcaklıklarında ciddi artışlar yaşandığını açıkladı. Kış aylarında dahi sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin denizler ve ekosistem üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtti.

Biyoçeşitlilikteki Değişimler Gözlemleniyor

Sıcaklık artışının deniz ekosistemi üzerinde çeşitli etkilere yol açtığını dile getiren Salihoğlu, özellikle Mersin ve İskenderun körfezlerinde biyoçeşitlilikte gözlemlenen değişimleri yakından takip ettiklerini söyledi. Fitoplankton ve denizdeki bitkilerde görülen değişimlerin oksijensiz ortamlara neden olabileceğini ve bu durumun balıklar başta olmak üzere deniz canlılarını olumsuz etkilediğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir