Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Muhammed Malik Utlu Kimdir ?

Muhammed Malik Utlu Kimdir ?

admin admin -
10 0

Muhammed Malik Utlu İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Çocukluğunda ki eğitimi, babasının telkinleriyle islam ilimleri üzerine oldu. Fıkıh,tefsir ve hadis konusunda eğitim aldı.Arapca ilmini tamamladi. daha sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Türk dili ve edebiyatı bölümünü kazandı. Bölümünü başarı ile tamamladı. Arapça ve İngilizce bilen Utlu, Yüksek lisansını Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf edebiyatı üzerine yaptı. Tasavvuf alanında tarikatların sembolleri ile ilgili çalışmalar yaptı.Tasavvuf alanında nefsin mertebeleri, şiir üzerinde tasavvufi kavram şerhleri ve metafizik üzerine yoğunlaştı. Daha sonrasinda
Divan edebiyatı üzerine çeşitli yazılar ve şiir çevirileri yaptı. Bunları kendi Blog sayfasında yayınladı.Yurt dışında bulunan osmanlica eserlerini alarak Türkçe çevirisini yaptı. Yurtdisinda bulunan Türk eserleri hakkinda çalışmalar yaptı. Bağdatlı Ruhi divanında şiir şerhleri yaptı ayni zamanda girdiği şiir yarışmasında Türkiye birincisi oldu.
Yazdığı Rabiatül-Aşk adlı kitabında aşkın farklı boyutlarını ele aldı. Aşk şiirlerine yeni bir soluk kazandırdı. Aşkı 4 farklı boyuttan inceleyen utlu, daha İlk baskısında binlere ulaştı. Ve aşk şiirlerinde büyük bir ün kazandı. Yazar ve şair olan utlu, Özelikle Osmanli kültürünü ve egitim sistemini benimsemiş ve bu alanlarda yoğun calisma icerisine girmiştir. Türk kültür ve tarihini koruma adı altında birçok yazı yazan Utlu, bu alanda gönüllük esasına bağlı olarak dersler vermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir