Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Eklenebilir!

Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Eklenebilir!

haberci haberci -
55 0

Monako’nun Gri Listeye Alınma Riski

Dünyanın en fazla milyoner ve milyarderine ev sahipliği yapan Monako, yasadışı para akışıyla mücadelede yeterince ilerleme kaydedemediği için önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FATF Genel Kurulu’nda “gri listeye” eklenme riskiyle karşı karşıya.

Türkiye’nin Gri Listedeki Durumu

Türkiye ise Monako’nun aksine gri listeden çıkarılması bekleniyor. Bloomberg’in geçen ayki haberine göre Türkiye’nin listeden çıkarılması bekleniyor.

Gri Listeye Alınmanın Etkileri

Gri listedeki ülkelerin sermaye girişlerinde büyük ve istatistiksel olarak anlamlı bir azalma yaşadığı belirlenmiştir. Bu durum, yabancı yatırımcıları o ülkede iş yapma konusunda daha temkinli hale getirebiliyor.

Gri Listedeki Ülkeler

FATF’ın gri listesinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye dahil olmak üzere 20 ülke daha bulunmaktadır.

FATF ve Gri Listeden Çıkış Süreci

FATF’ın üyelerinin çoğunluğunun bir ülkenin değerlendirme döneminde yeterli ilerleme kaydettiği konusunda hemfikir olması gerekmektedir. Türkiye’nin Haziran ayında gri listeden çıkarılması durumunda TL’nin değer kazanması ve TL varlıklarının güçlenmesi beklenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir