Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Mersin’de ‘Yol Trafik Güvenliği Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Mersin’de ‘Yol Trafik Güvenliği Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

admin admin -
34 0

Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleşen tatbikatta; Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ile Kalite Yönetimi ve Kent Araştırmaları Şube Müdürlüğü görev aldı.

Tatbikat senaryosu gerçeği aratmadı

Tatbikattaki senaryoda; 20. Cadde ve 17. Cadde kesişiminde genel bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı esnada yol trafik güvenliği önlemlerini almış olan trafik sinyalizasyon ekip aracını son anda fark eden seyir halindeki aracın, direksiyon hâkimiyetini kaybedip kazaya karışması ve kaza sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin koordineli bir şekilde çalışmaları canlandırıldı.

Tatbikata Büyükşehir’in ilgili birimleri katkı verdi

Tatbikata Ulaşım Dairesi yer tespiti, tatbikat esnasında trafik güvenliğinin sağlanması ve koordinasyonu, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi tahribatta oluşan yolun bakım ve onarımı, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi tampon sökülmesi için ekip ve ekipman temini ile kazadan sonra aracın çekilmesi, İtfaiye Dairesi tatbikatta oluşabilecek acil durumlara karşı müdahale, Zabıta Dairesi trafik düzeninin sağlanması, Sağlık İşleri Dairesi yaralılara müdahale, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi kaza sonrası yol temizliği, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi senaryonun hayata geçirilmesi, Kalite Yönetimi ve Kent Araştırmaları Şube Müdürlüğü ise tatbikatın YTG kapsamında raporlanması konularında katkıda bulundu.

Topçuoğlu: “Bu tatbikatı her yıl koordineli bir şekilde yapıyoruz”

Tatbikat ile ilgili bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, “ISO 39001 kapsamında her yıl düzenli olarak, bir trafik kazası anında, kaza alanına en hızlı şekilde ulaşıp, trafik güvenlik tedbirleri alındıktan sonra varsa yaralanan vatandaşlarımıza süratle müdahale edip, araç içinden ilk yardım usullerine uygun çıkarıp, ambulans ile en yakın sağlık kuruluşuna sevk etmeyle ilgili senaryo gereği tatbikatımızı arkadaşlarımızla birlikte en güzel şekilde gerçekleştirdik” dedi. Topçuoğlu, amaçlarının Büyükşehir Belediyesi birimlerinin eşgüdüm halinde hareket etmesi ve hızlı bir şekilde kaza mahalline ulaşarak, kaza anındaki uygulamaların sıralı ve etkin bir şekilde uygulanması olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir