Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Mart Ayı Genel Seçim Anket Sonuçları HDP’yi KIZDIRDI

Mart Ayı Genel Seçim Anket Sonuçları HDP’yi KIZDIRDI

admin admin -
47 0

objective research center (ORC) şirketinin yaptığı Mart ayının genel seçim anketinin sonuçlarını etkileyen başkanlık sistemi etkeni ve aynı zamanda devlet çalışanlarının dokunulmazlıklarını kaldırılması etkeni yapılan mart ayı anketini derinden etkilemişe benziyor.

Seçmenlerin başkanlık sistemi gibi yeni gündemlere bakış açısını belirten bu anket seçimi Mart ayında siyasi görüş değiştiren birçok seçmen gözlemlendi.

Araştırmada çıkan sonuçlar teröre destek ve savunma içerisinde olan birçok milletvekilinin dokunulmazlıkları nedeni ile gereken yapılamadığı için rahatsız oldukları belirlendi. Terör ve terör yandaşlarını destekleyen milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılması konusunda hassas olan seçmen bu ankete cevabını net bir şekilde verdi.

Yaşanmış ve yaşanmakta devam eden terör olaylarının hassasiyeti bu anketi oldukça etkilediği açıkça ortaya koyan bu anket sonuçları terör yandaş ve destekçilerine oluşan kızgınlığı ankete yansıyan cevaplar ile bu yönde cevaplandığını görebiliyoruz.

CHP saflarında yeniden oluşan deniz Baykal gündemi ve bununla birlikte MHP ‘de oluşan muhalif ayaklanmasını halka soran objective research center (ORC) araştırma şirketi türkiye ‘nin merak ettiği birçok soruya cevap buldu.

Ankete Göre Genel Seçim Sonuçları,

Anketi açıklayan objective research center (ORC) şirketi sonuçlarını şu şekilde sundu.

Ak Parti genel seçim sonuçlarında oyunu %54 de çıkardığı Mart ayına ait anket araştırmasına toplam ülke genelinde 36 farklı ilde 4 bin üzerinde seçmen tarafından genel seçim oylarının %54 ü ak partiye kullandıkları belirtilmiştir.

 

Geçtiğimiz 1 kasım seçimlerinde CHP’nin aldığı 25 civarında oy aldığı ve bu oyların yapılan Mart anketi genel seçim sonuçlarında %21 lere düştüğü gözlemlenmiştir.

MHP’nin geçtiğimiz seçimlerde aldığı oy ile pek bir değişiklik gözlemlenmeyerek %11 ile barajı geçebilmiştir. MHP’nin içinde ki, muhalefet ayaklanması pek bir değişiklik göstermediği yönünde sonuçlanmıştır.

Bu anket sonuçlarından en çok fark gösteren parti ise HDP %7 ile baraj altında kalıyor. Ülke genelinde terör olaylarına bağlanan bu sonuçlar yandaş ve savunmacı konuşma ve açıklamalarla HDP konusunda seçmenleri bir hayli etkilediği gözlemlendi

 

1 Kasım seçimlerinde yüzde 25 civarında oy alan CHP’nin oy oranının yüzde 21.7’ye düştüğünü gösteren araştırmaya göre MHP yüzde 11.6 ile yüzde 10’luk barajı geçiyor. HDP ise yüzde 7.8 ile baraj altında kalıyor.

Seçmenler Başkanlık Sistemine Sıcak Bakıyor

objective research center (ORC) şirketinin yaptığı GENEL SEÇİM ANKETİ yanı sıra başkanlık sistemi içinde sorular soruldu. Seçmenlere sorulan “Başkanlık Sistemini İstiyor musunuz?” sorusunu yanıtlayanların %58 lik bir bölümünün olumlu yanıtlar verdiği ortaya çıkmıştır.

objective research center (ORC) şirketinin yaptığı açıklama da geçen ay yapılan Başkanlık sistemi anketi ise %55 ‘lerde olduğu yönündeydi. Buna bağlı olarak Ak Parti seçmenleri arasından %98 lik bir oranı başkanlık sistemini olumlu görüyorlardı. Başkanlık sistemi terör ve benzer olaylar ile mücadele etmeyi kolaylaştıracağı yönünde de seçmenlerden açıklamalar geldi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir