Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Maliye Babaknı: Vergi Affı Yok

Maliye Babaknı: Vergi Affı Yok

admin admin -
37 0

Vergi borçlarının affedilmesi ve yeniden yapılandırılmasına yönelik açıklama Maliye Bakanı’ndan geldi. Bakan yaptığı açıklamada vergi affının olmadığını söyledi. Bu yönde herhangi bir çalışmalarının olmadığını açıklayan bakan, gündemin de değerlendirmesini yaparak açıklamalarda bulundu. Bir programa katılarak soruları yanıtlayan bakan, öncelikle devlet binalarına ait kiralarla ilgili soruları yanıtladı. Ocak’ta bu kiralardan epeyce bir gelir elde edildiği ile ilgili sorulan soruya bu arştın kaynağının yurt binalarından elde edildiği yanıtını verdi. Ayrıca beyannamelerin de bu artışta büyük payları olduğunu açıklamasına ekledi. Asgari ücretteki artışın asgari ücretlileri etkileyebileceği yönünde gelen bir soruya bakan, vergi yükünün herkese ait bir yük olduğunu söyleyerek cevap verdi. Bugün itibariyle bekâr için asgari ücretin 1.300 TL, evliler içinse 1.384 TL olduğunu söyledi. Vergi tarifesinden herkes sorumludur. Kimin hangi işi yaptığına bakmak, belli bir kesime yönelik konuşmak çok zordur, hatta mümkün değildir diyerek tarifeden herkesin sorumlu olduğunu hatırlatmıştır. Vergi yapılandırması konusunda yöneltilen soruya karşılık bakan, kesinlikle vergi yapılandırması yok, biçiminde yanıt vermiştir.

 Katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Bakan, tarım arazileri ile ilgili sorulan sorulara da açık ve net yanıtlar verdi. Tarım arazilerinin satışından da son yıllarda büyük kazançlar sağlandığını ve bu yolla devlet hazinesine bu satışlardan epeyce kaynak girdiğini belirtti. Neredeyse 255 bin kişinin bu satışlar için başvuru yaptığını ve bu kişileri tarım arazisi satışı yapıldığını açıkladı. Satışların taksitlendirme ile yapıldığını, faizsiz bir ödeme planı çıkarıldığını ve gerekli imkânlar sağlanıp kolaylıklar tanınarak satış işlemleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Süreden faydalanamayanların da göz ardı edilmediğini vurgulayan bakan, onlar içinde çalışmalar yapıldığının müjdesini verdi. Neredeyse 150 bin kişilik başvuru alacaklarını, ellerinden geldiğince tüm müracaatları değerlendirip çiftçileri toprak sahibi yapmak için uğraşacaklarını belirten bakan, çiftçilerin kendi toprakları olması yönünde gerekli kolaylıkların sağlanacağını açıkladı. Yeni bir başvuru süresi ekleyerek soruna çözüm bulacaklarını söyledi. Asgari ücretteki artışın asgari ücretlileri etkileyebileceği yönünde gelen bir soruya bakan, vergi yükünün herkese ait bir yük olduğunu söyleyerek cevap verdi. Bugün itibariyle bekâr için asgari ücretin 1.300 TL, evliler içinse 1.384 TL olduğunu söyledi. Vergi tarifesinden herkes sorumludur. Kimin hangi işi yaptığına bakmak, belli bir kesime yönelik konuşmak çok zordur, hatta mümkün değildir diyerek tarifeden herkesin sorumlu olduğunu hatırlatmıştır. Bakan, vergi konusunda bu bakımdan herhangi bir yapılanma ya af söz konusu değildir diyerek vergi affı olup olmayacağı yönünde kesin bir açıklama yapmıştır ve kesinlikle vergi yapılandırması yok şeklinde ifadede bulunmuştur.

 Gündemde olup merak edilen bir başka soru da taşeron işçilerle ilgili gelmiştir. Onların kadroya alınıp alınmamasına dönük bir işlemin varlığı üzerine sorulan soruya bakan, çalışmaların halen devam ettiğini, yasal değişiklik için seçenekler oluşturduklarını ve en kısa sürede bununla ilgili çalışmayı kurulda görüşeceklerini belirtmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bu konuda bazı ortak iş ve işlemlerin yapılacağını, ilave bazı çalışmaların olacağını açıklamıştır. 21 Mart’a kadar konuyla ilgili bir tertip çalışmasına gidileceğini zaten açıkladıklarını söyleyen bakan, konu ile ilgili başka düzenlemeler için de çalışmalar olduğunu söylemiştir. Yardımcı işler ile ilgili iş tanımlamaları yapılması ve bunun için de Bakanlar Kurulu kararının gerekliliğini vurgulamıştır. Kamu kurumları ile çalışmaları tamamladıklarını ancak Çalışma Bakanlığı ile henüz tamamlamadıklarını ifade etmiştir. Vergilerin yapılandırılması ve affı ile ilgili olarak bakan,kesinlikle vergi yapılandırması yok diyerek söylentilere son noktayı koymuştur.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir