Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LYS Başvuruları Bugün Başladı!

LYS Başvuruları Bugün Başladı!

admin admin -
31 0

2016 LYS başvuruları bugün itibarı ile başlıyor. 1-14 Nisan arasında yapılacak olan LYS başvurularında uzatma olmayacağıda açıklandı. 180 barajını geçmeyi başaran adaylar için yapılmış olan Lisans Yerleştirme Sınavı için geri sayım başlamış bulundu. 

SINAV BAŞVURU TARİHİ BUGÜN, SON TARİH 14 NİSAN TARİHİNDE MESAİ SAATLERİ VE ÖSYM SİTESİNDE 23.59’A KADAR SÜRECEK
Lisans Yerleştirme Sınavı’na başvuru süreci 1 Nisan, başlangıç tarihi konuldu. Başvurular 14 Nisan 2016’ya kadar devam etmesi kararlaştırıldı.

LYS İÇİN HERHANGİ BİR YGS PUAN TÜRÜNDEN 180 ALMAK ZORUNLU
ÖSYM ve ÖSYS kapsamında, Başbakanlık tarafından yapılmış olan YGS sonuçlarında en az 6 puan türünden 1’inin 180’i geçmesi ve daha fazla olmasından sonra Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS)’ye girmeye hak kazanacağı biliniyor. ÖSYM ise açıklamasında şunlara yer verdi:

LYS’ye girmeye hak kazanmış olan adaylar, LYS’ye başvuru yapmak isteyenler 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasından başvurularını yapmaları gerekmektedirler. Başvuru işlemleri,bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 14 Nisan tarihinde mesai saatinin bitiminde ÖSYM’nin internet sayfasındaki bireysel başvuru yapacak adaylar içinde 23.59’a kadar süreceği belirlendi. LYS 81 il merkezi ve Lefkoşa’da birden fazla oturum şeklinde olacağı bilinmekte. Adaylar, hangi oturuma girmek istediklerini kendileri belirleyeceklerdir.

LYS puan türleri ile üniversiteye girmek isteyen adaylar sadece YGS puanıyla giriş yapamayacağından dolayı, LYS oturumlarına girmekte zorunlu olarak belirlenmiştir. Adaylar LYS puan türlerinin hesaplanması için LYS’lerin tamamında sınava girmeleri ise yararlarında olacaktır açıklaması yapılmıştır.

Başvurusunu bir ÖSYM merkezinden yapıcak adaylar için adayların 3 TL başvuru hizmet ücreti ödeyecekleri belirlenen açıklamada, ” Adaylar girmek istediği her oturum için 35 TL ücret ödemek zorundadırlar. ” açıklaması yapılmıştır. Ayrıca farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanması içinde LYS oturumların tümüne girmeleri öğrencilere önerilmiştir. LYS başvuruları ile sınav ücretleri ÖSYS klavuzunda yer aldığı biliniyor. Adayların Akbank ATM,Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve internet bankacılığı aracıyla Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomisi Bankası’nın tüm şubelerinden ve internet bankacılığı ile tüm PTT iş yerlerinde sınav ücretlerini ödeyebilecekleri duyruldu.

LYS OTURUMLARA  KİMLER GİREBİLİR?

2016 YGS puanlarından en az birinden 180 puan ve üstü sonuç almış olan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavı’na başvurma hakkı kazandığı biliniyor. Adaylar, ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamada LYS oturumlarına başvuru yapabileceklerdir. LYS oturumları için YGS’den de ayrı bir klavuz yayınlandığı belirtiliyor.

2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYS ile ilgili tüm kuralları ve ilkeleri kapsam alanına almıştır.

LYS başvuruları bireysel olarak İnternet aracılığı ile yapılıp belirlenen hizmet ücreti olan 35 TLödenerek Başvuru Merkezlerinden ödeme yapabileceği belirtilmiştir. LYS oturumlarına katılma hakkı elde etmiş olan adaylar, 5 LYS oturumununda hangi puan türünün hesaplanması için o LYS oturumunda girmeleri serbest olduğu belirtilmiştir.
 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir