Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kurumsal Koku Oluşturmak İçin İpuçları

Kurumsal Koku Oluşturmak İçin İpuçları

admin admin -
4 0

Genel olarak bir marka kokusu geliştirmek için süreç ve yöntemler benzer özellikler gösterir.

Öncelikle markanızın DNA’sını tam olarak anlayın. Görsel ve işitsel markalaşmada olduğu gibi, imza kokunuzun marka temelini taşıması ve desteklemesi gerekir. Bu süreç için, marka kişiliğinizi, ses tonunuzu, değerlerinizi ve marka deneyiminizle ilişkilendirmek istediğiniz genel duyguları tanımlamanız gerekir. Bu düşünceleri bir araya getirin ve sonraki adımlarda size yol gösterebilecek tutarlı bir marka imajı oluşturun.

İmajınızı bir kokuya dönüştürün.

Kurumsal kokunuzu oluşturmak için geniş alan ve ortam kokulandırma konusunda eğitimli uzmanlar ile çalışın. Reklam kampanyalarınızda kullanılacak müzik için; nasıl ki doğrudan bir müzisyene gitmek yerine, sesin bir marka aracı olarak kullanılmasını anlayan bir stratejik ajansla çalışıyorsanız, koku stratejilerinizi belirlemek için de profesyonel kokulandırma uzmanları ile çalışmalısınız. Kurumsal koku ve geniş alan kokusu geliştirmenin özü sanat ve bilime dayanır.

Geleneksel koku yaratımından farklı olan bu süreçte, kokular duygusal tetikleyicileri temsil edecek şekilde seçilir.

Kokunuzu Sürekli Test Edin.

İmza kokusunu, müşterilere ve hedef alanlara yaymadan önce pilot testleri yapın. Yapacağınız testler, çalışanlarınızın tepkisini görmek ve gözlemlemek için önce ofislerinizde denemek kadar basit testler olabilir. Alternatif olarak, odak gruplarda, birebir görüşmelerde veya araştırmacıların, müşteri tepkisinin ve bu tepkilerin anlamlarının yorumlanmasını sağlayan diğer pazar araştırma ortamlarında da denemeler yapabilirsiniz.

Koku Difüzyonu için noktalarınızı ve koku makinelerinizi ayarlayın.

Markanızın değerlerini, kişiliğini ve oluşturmak istediğiniz genel deneyimi anlatmak istediğiniz imaja bakın ve birkaç soruyu yanıtlayın:

  • Kokunuzu bir karşılama aracı olarak mı kullanmak istiyorsunuz ?
  • Kokunun tüm alanlarınızda kullanılması mı gerekiyor yoksa yoğun trafiğin olduğu alanlarda kullanılması yeterli mi ?
  • Kokunun tüm gün boyunca etkin kalmasını mı yoksa belirli saatlerde mi daha etkili olacağını düşünüyorsunuz ?
  • Kokunuzun sadece arka fonda yer almasını mı yoksa belirli bir aksiyonu tetiklemesini mi istiyorsunuz?

Cevaplarınızı aldıktan sonra, koku difüzörlerinin ve koku makinelerinin, ihtiyaçlarınızı karşılayacak ideal konumlarını belirleyebilir, açma / kapama zamanlayıcısı ve hız ünitelerini ayarlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir