Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kronik Ağrıların Nedenleri?

Kronik Ağrıların Nedenleri?

admin admin -
35 0

Kronik Ağrıların Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kapsamlı bir terim olarak “kronik ağrı”, tedaviye rağmen 6 aydan daha fazla süren her türlü ağrıyı içine alan terimdir. Ağrı bazen hafif olurken, bazen de dayanılmaz derecede olabilir. Kimi zaman, ağrının nedenini teşhis güçleşir.

Belirtileri

Kalıcı kas ağrıları yanında şişme, sertlik ve kramplar, kesik kesik veya sürekli, bölgesel veya yayılan, donuk veya keskin bel ağrıları genel kronik ağrı belirtileri arasındadır. Hassas, hareket etmekte güçlük çekilen ve sürekli ağrıyan eklemler de kronik ağrı belirtileri içerisinde yer alır. Bazı diğer kronik ağrı belirtileri ise şunlardır; Kaslarda güç kaybı, uyuşma, karıncalanma, hassaslık, uykusuzluk, halsizlik ve bunalım (depresyon).

 Nedenleri

Yaş ilerlemesine dayalı gelişen herhangi bir durum, özellikle osteoantrit gibi kemik ve eklemleri etkileyen ağrılar, kronik ağrının nedeni olabilir. Kaza ve yaralanmalara bağlı sinir hasarları veya tam olarak iyileşmeyen hastalıklar kronik ağrılara sebebidir. Yanlış duruş ve oturuş ya da sürekli tekrarlanan hareketler kronik ağrılara yol açabilir. Bilek burkulması gibi sakatlıklar ya da devamlı topuklu ayakkabı giymek, bedenimizin başka bir yerindeki eklem veya kasın ağrımasına sebep olabilir. Stres ya da diğer bazı psikolojik problemler, bedenin ürettiği doğal ağrı kesicilerin miktarının azalmasına, dolayısıyla da ağrı hissinin artmasına sebep olur.

Tedavisi

Hekiminiz, ağrının nedenini saptayıp ona göre bir kronik ağrı tedavisi uygular. Hafif kronik ağrılar için, aspirin benzeri yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerden tavsiye edilir. Daha ciddi sorunlar için daha kuvvetli ağrı kesiciler kullanılabilir ve bazı durumlarda steroid ilaç enjeksiyonları tavsiye edilir. Bedenimizin doğal ağrı kesicilerini vücudumuza yaymasına yardımcı D-fenilanin oral olarak alınması tavsiye edilir.

 Su tedavisi, ağrının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Sıcak hidroterapi havuzlarında yüzmek ve hafif egzersizler yapmak bu tür tedavilere örnek olabileceği gibi, ağrıyan bölgelere sıcak ve soğuk uygulamaları da da hidroterapi tedavisi olarak görülebilir.
Uzun süren ağrılarınız varsa ve ağrı kesici almanıza rağmen devam ediyorsa, ağrı, doktorunuzun verdiği ilaca tepki vermediyse, ağrınızın belirtileri aniden değiştiyse kronik ağrı şikayeti ile doktorunuza başvurun.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir