Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

admin admin -
5 0

Düzenli bir işte çalışan herkes, günümüz şartlarında ev ya da araba alırken muhakkak kredi çekmek zorundadır. Eğer sizlerde bir ev ya da araba sahibi olmak için kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu yazımızın devamını mutlaka okumalısınız. Aksi taktirde mal sahibi olurken başınız başka masraflara ya da belalara girebilmektedir. Öyleyse gelin hep beraber kredi alırken nelere dikkat edilmesi gerek konusuna beraber değinelim ve tüm detaylarını inceleyelim.

KREDİ MİKTARINA KARAR VERİLMELİ

Alacağınız kredi miktarına her şeyden önce kendiniz karar vermeniz oldukça önemli ve temel noktadır. Alacağınız mülkün ya da varlığın mümkün olduğunca büyük bir kısmını birikimleriniz ile ödeyebilirsiniz. Bu sayede geriye kalan eksik tutar için daha az miktarda kredi çekebilirsiniz. Bu sayede çektiğiniz kredi tutarı azalır ve aylık ödemelerinizde kolaylaşabilir. Sizce de öyle değil mi? Bunun dışında ihtiyacınız olan kredi tutarını kendinizin belirlemesinin bir diğer önemi ise kredi notunuzdur. Şöyle ki, eğer ihtiyacınız olan tutar 15.000 tl ise fakat siz yine de 30.000 tl için kredi denemesi yaparsanız, bu sizin maaşınıza ve bankalardaki durumunuza bağlı olarak bu kredi tutarı sizin için onaylanmayabilir. Aynı zamanda bu onaylanmayan tutar sizin bankalardaki kredi puanınızı da düşüreceği için ilerleyen dönemde size oldukça fazla sıkıntı çıkarabilmektedir. Kredi çekmeden önce ilk olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden ücretsiz kredi notu sorgulama yapan bir çok web sayfası bulunmaktadır. Bu sayfalar üzerinden hemen sorgulama yaparak gereken bilgilere sahip olabilirsiniz.

BANKA FAİZ ORANLARINI KARŞILAŞTIRIN

Her banka hem araba hem de ev kredi hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de pek çok farklı devlet bankası ve özel banka bulunması demek, aynı zamanda farklı kredi kampanyaları da demektir. Sizlerde önce çekeceğiniz kredi miktarına karar verdikten sonra, tek tek tüm bankaları ziyaret ederek ya da internet üzerinden araştırma yaparak bankaların faiz oranlarını ve ödeme şekillerini içeren kredi kampanyalarını öğrenebilirsiniz. Hiç kimse aynı kredi tutarı için fazla kredi faizi ödemek istemez değil mi?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir