Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. KPSS Soruşturması Geniş Çapta İlerliyor

KPSS Soruşturması Geniş Çapta İlerliyor

admin admin -
34 0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü KPSS soruşturmasında 24 ilde 51 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Soruşturma kapsamında 23 Mart 2015’ten beri  gözaltı kararı çıkarılanların sayısı 281’e yükseldi.
KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili soruşturmada bugün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla 24 ildeki 51 şüpheli hakkında daha gözaltı kararı alındı. Şüphelilerden 33’ü şu ana kadar gözaltına alındı. Şüphelilerin Ankara’ya getirilmeleri bekleniyor. 18 şüpheliyi ise halen yakalamaya çalışıyor. 

Örgüt bağı
Savcı Erkman, soruların Fetullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği çalışanı Berat Koşucu tarafından Süleyman Mustafa İnanıcı aracılığıyla, Yalvaç’taki sanık Baki Saçı’ya mail gönderildiğine dair deliller üzerine başlatılan soruşturmada “örgüt” bağına da ulaşıldı.

İddianamede, sanıklar cemaat bağlı olduğu, soruların sınavdan önce genellikle bu bağa dağıtıldığı kanıtlanmıştır. Profilleri, iş yerleri, mali ve sosyal bölümlerin incelendiğinde, sanıkların FETÖ ve PDY içinde yer aldıkları kayıt altına alınmıştı.

Yüksek net yapan sanıkların bir çoğunun aynı dershane, okul ve şirket çalışanları veya eş, kardeş ve diğer akraba oldukları dikkat çekti. Bu iddianamede, yüksek net yapmış 3227 adaydan 1970’i arasında telefon görüşmesi,  1148’i arasında akrabalık bağı olduğu, 896’sının karı koca bulunduğu, 2 bin 690’ının aynı firma  ya da kurumda çalıştığına yer verilmişti.

Fethullah Gülen Okuluna bağış
MASAK’ın hazırladığı rapora göre Fethullah Gülen Okulu, Gülenist Kurulu, Gülen Hareketi Okulu ve yurt dışında olan 20 yabancı kuruluşun ortaya çıkarıldı. İddianamede, rapordaki, “20 yabancı kuruluşun Türkiye temsilcilikleri aracı olarak, özellikle 2011, 2012 ve 2013 yılları arasında bazı şirketler ve özel şahıslar tarafından bağış ve diğer isimler ile  düzenli para aktarıldığı tespit edilmiştir. İşte bu dosya kapsamında soruşturmaya alınan 1435 şüpheli kişi ise sınav öncesi çalışmış olduğu 121 özel şirket dolayından da MASAK raporunda ise bulunan 20 yabancı kuruluş için düzenli sayılarak para gönderildiği belli olmuştur” açıklamasına yer verildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu iddianameyi kabul edip sanıklardan Sözen, Tekalan ve Koca’nın arasında bulunmuş olduğu birkaçı için yakalama kararı çıktığı belirtildi. Fakat halen yakalanan çıkmadı.

Tekalan, Koca ve Sözen, Ankara’daki FETÖ ve PDY ana soruşturmasının da şüphelileri arasında bulunuyor. Başsavcılığın talebiyle bu isimler Fetullah Gülen ve iş adamı Hamdi Akın İpek’in de bulunduğu 61 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

120 NETTEN 50 NET ALTINA DÜŞTÜLER
Görüşte, sınavda yüksek başarı gösteren 3227 kişiden 1175 ise tekrar edilen sınava girmedikleri, tekrarlanan sınava giren 2052 adaydan sadece 1999’unun netini düşürdüğü, iptal edilen sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayarak 120 net yapmış olan 350 sınava giren öğrenciden 148’in tekrar sınava girmediği, girenlerden ise sadece ve sadece 11’inin 100 neti geçtiği ve en yüksek yapanın da 108 nette kaldığı işaret edilmişti.

Mahkeme heyeti, tutuklu olan sanıklardan 23 kişinin tahliyesine, 31 kişinin ise tutukluluklarının devam kararı çıkarttı. Duruşmayı 26-27 Mayıs 2016’ya ertelediği ise unutulmadı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir