Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Korkulan oluyor! İran’dan son dakika ABD açıklaması: Bu sözler kaydedilmelidir

Korkulan oluyor! İran’dan son dakika ABD açıklaması: Bu sözler kaydedilmelidir

admin admin -
11 0

Son dakika haberi: Devrim Muhafızları Ordusunun Kirman eyaleti Komutanı Gulam Ali Ebu Hamza, ABD’nin bölgedeki hayati noktalarını daha önceden tespit ettiklerini belirtti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami’den ise “Kasım Süleymani’ye suikast, ABD’nin bölgedeki varlığının sona ermesinin başlangıç noktasıdır.” dedi.

Güney Kerman eyaletindeki muhafızların komutanı General Gholamali Abuhamzeh, yaptığı açıklamada Körfez’deki gemilere muhtemel saldırılar olasılığını dile getirdi.

‘UZUN ZAMANDIR İRAN TARAFINDAN TESPİT EDİLDİ’

General yaptığı açıklamada ayrıca, “Hürmüz Boğazı, Batı için hayati bir nokta ve çok sayıda Amerikan muhrip ve savaş gemileri oradan geçiyor … bölgedeki önemli Amerikan hedefleri uzun zamandan beri İran tarafından tespit edildi … 35 ABD hedefi ve ayrıca Tel Aviv de ulaşabileceğimiz menzilde. ”dedi.

İRAN HEDEFİ GÖSTERDİ

İranlı komutan, ABD’yi Hürmüz Boğazı’nda hedef alacakları imasında bulunarak, “Hürmüz Boğazı Batı için hayati bir nokta ve çok sayıda Amerikan muhribi ve savaş gemisi Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Basra Körfezi’nden geçiş yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan dış basına da yansıyan görüntülerde, İran’ın kutsal Cemkeran Camisi kubbesine kırmızı savaş bayrağı asıldı.

İRAN’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: ABD’NİN VARLIĞININ SONA ERME SÜRECİ BAŞLADI

İran devlet televizyonuna konuşan Selami, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘BU SÖZLER KAYDEDİLMELİDİR’

ABD’nin saldırıyla büyük bir stratejik hata yaptığını ifade eden Selami, “Kasım Süleymani’ye suikast, ABD’nin bölgedeki varlığının sona ermesinin başlangıç noktasıdır. Bu sözler kaydedilmelidir çünkü ileride bunun gerçekleştiğini görecekler. İntikamımız geniş bir coğrafyada, zaman içinde ve belirleyici etkilerle olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Twitter hesabından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise “ABD’nin Batı Asya’daki zararlı varlığının sona erme süreci başladı.” ifadelerini kullandı.

ABD’Lİ ASKERLER YOLA ÇIKTI

Arap basınında yer alan haberlere göre, ABD’li askerler Ortadoğu’ya sevk edilmeye başladı. USS Bataan amfibi hücum gemisi ve gemide bulunan yüzlerce denizci şu anda Orta Doğu’ya doğru ilerliyor.

Ortadoğu'ya hareket eden ABD askerleri

ABD’YE PEŞ PEŞE SALDIRILAR

Irak’ın Salahaddin vilayetinde ABD askerlerinin kaldığı Beled Askeri Üssü’ne füzeli saldırı düzenlendi. Eş zamanlı olarak Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi.

Yeşil Bölge’nin trafiğe açık olan kapıları güvenlik güçleri tarafından kapatıldı. Saldırının ardından Pentagon’dan açıklama yapılması bekleniyor.

HİZBULLAH’TAN UZAK DURUN ÇAĞRISI

Irak’ta Hizbullah Tugayları, güvenlik güçlerinden, ABD askeri üslerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmalarını istedi.

Hizbullah Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı güvenlik güçlerinden, yarın akşam saatlerinden itibaren, ABD askeri üslerinden en az bin metre uzakta durmaları istendi.

IRAK’TA DA 3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Irak Başbakanı, Kasım Süleymani, Abu Mehdi el-Muhandis ve ABD Hava saldırısında ölenler için üç günlük ulusal yas ilan etti

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Bağdat’ta ABD saldırısında öldürülen İranlı general Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ile diğer 8 kişi için 3 günlük yas ilan etti.

NATO’DAN SON DAKİKA IRAK KARARI

NATO, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin ABD hava saldırısında öldürülmesinin ardından, Irak’taki eğitim misyonunun faaliyetlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu.

NATO Sözcüsü Vekili Dylan White, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede görüşmelerin yakından takip edildiğini aktardı.

NATO’nun ABD’li yetkililerle yakın irtibatta olduğunu ifade eden White, Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in de ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini kaydetti.

White, NATO Irak eğitim misyonunun birkaç yüz personelden oluştuğunu anımsatarak, misyonun Irak hükümetinin talebi üzerine ülkenin güvenlik birimlerini güçlendirdiğini belirtti.

White, “Irak’taki personelimizin güvenliği büyük önem taşıyor. Gerekli önlemleri almaya devam ediyoruz. Irak eğitimi misyonu devam ediyor ancak eğitim faaliyetleri geçici olarak askıya alındı.” açıklamasında bulundu.

IRAK’TAN ABD KARARI: ONAYSIZ EYLEM YAPAMAZ

Irak’ta, ABD öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri’nin, Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Adil Abdülmehdi’nin onayı olmadan hiçbir eylem yapmamasına karar verildi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Askeri Sözcüsü Tuğgeneral Abdulkerim Halef yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki terör örgütü DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri’nin, Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Adil Abdülmehdi’nin onayı olmadan, hiçbir eylem yapmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Öte yandan, Koalisyon Güçleri ve NATO’nun, Irak ordusunu eğitim misyonlarının askıya alınma kararına ilişkin ise Halef, “Silahlı Kuvvetlerimizi eğitmek için alternatif yollarımız var” demekle yetindi.

Irak toprakları üzerinde ABD ve İran'ın son bir yıldır artan çekişmesi

ABD’DEN YENİ ASKER SEVKİYATI

ABD’nin, 82’nci Hava İndirme Tümeninden 3 bin 500 askeri daha Orta Doğu’ya sevk ettiği bildirildi.

PENTAGON’DAN RESMİ ASKER AÇIKLAMASI!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra tırmanan İran-ABD gerilimi üzerine bölgeye 82’nci Hava İndirme Tümeninden bir tugayın tamamının gönderileceğini açıkladı.

Süleymani’nin vurulma anının görüntüleri yayınlandı