Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Koressos Kapısı, Efes Antik Kenti’nde Bulundu

Koressos Kapısı, Efes Antik Kenti’nde Bulundu

haberci haberci -
30 0

Geleceğe Miras Sonsuz Efes

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen “Geleceğe Miras Sonsuz Efes” projesi kapsamında, yerli ve yabancı bilim heyetlerince gerçekleştirilen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda yapılan kazılar sonucunda, Efes Antik Kenti’nin bilinen üç büyük kapısından biri olan Koressos Kapısı da bulundu.

Arkeologlar Çalışmalarını Sürdürüyor

Efes Antik Kenti Kazı Direktörü ve Avusturya Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Martin Steskal, 1999 yılında burada arkeoloji öğrencisiyken çalışmalara başladığını belirterek, Koressos Kapısı’nın Efes’in üç önemli kapısından biri olduğunu vurguladı. Steskal, yaz boyunca burada çalışmaların devam edeceğini ve bulunan eserlerin inceleneceğini ifade etti.

Uyum İçinde Yürütülen Proje

Projenin koordinatörü olan Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek ise Efes’in merkezi noktalarındaki anıtsal yapıların gün yüzüne çıkarılıp ziyarete açılmasının hedeflendiğini belirtti. Aybek, kazı alanlarında temizlik çalışmalarına başlandığını ve uzun süreli projenin düzenlemeye yönelik çalışmalarla devam edeceğini açıkladı.

Antik kentteki kazı çalışmalarının Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ile birlikte yürütüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Aybek, ortak hareket ederek uyum içinde çalıştıklarını ve Efes’in tarihi mirasını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir