Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kırmızı Ette Yeni Uygulama: Derecelendirme

Kırmızı Ette Yeni Uygulama: Derecelendirme

admin admin -
43 0

Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Irakli Koplatadze ile yaptığı toplantıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırmızı ete dair açıklamalarda bulundu; ‘ vatandaş ne yiyeceğini bilecek…’ diyerek, markette ve kasaplarda satılan kırmızı etin yaşına, yağına ve kalitesine göre farklı derece notu  olacağını ve bu notuna göre de ete farklı fiyat uygulanacağını belirtti.

Dün itibariyle Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mehmet Ünal Yılmaz’ın göreve başlayarak ; “ABD ve Avrupa Birliği gibi ülkelerde bulunan et derecelendirme sisteminin, Türkiye’de de uygulamaya geçirileceğini söyledi. Bu uygulamaya göre ; Hayvanın yaşı, cinsiyeti , yağlılık oranı, derecesi, rengi gibi kriterlerine bakılarak değerlendirilecektir ve bu değerlendirme sonucu  ete farklı fiyat uygulanacak. Çok yağlı ya da yaşlı hayvana ait etin fiyatı diğerlerine göre  daha düşük olacaktır” açıklamasını yaptı.

Dünyadan uygulanan yöntemler ülkemizde de uygulamaya geçilecektir. Etin derecelendirmesini yapacak uzmanların olması, etin içindeki yağ damarlarını gösteren mermerleşme derecesini belirlemek için MR, tomografi ve ultrason çekilmesi gibi teknikler ülkemizde de uygulanarak derecelendirme notu verilecek ve bu not etin fiyatını belirleyecek önemli unsur olacaktır.

Kesim Standardı Oluşturulacak

 Bakanlığın yaptığı derelendirmeye göre genç boğa, erişkin boğa, inek, düve gibi türlerinde sınıflandırması olacağı gibi karkas etlerin içerisinde bulunan yağın derecesi de  1’den 5’e kadar puanlanacak. Etin uygunluğu için de harflerle P (poorzayıf), E (excellentmükemmel) ve S (super – süper) gibi değerler verilecek.

Ülkemizin her kesiminde satışı yapılan karkas et fiyatının her yerde farklı olması,  Fiyatın, 21 lira ila 24 lira da olması bu sistemin başlatılmasına öncelik olup, vatandaşın dana etine, inek eti fiyatı vermek zorunda kalmalarının da önüne geçileceğini, tüketicinin de kaliteyi görebileceği belirtildi. Yetkililer, bu sistemin uygulamaya geçilmesi ve düzene girmesisini biraz zaman alacağını söylediler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir