Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kimyasal Yapıştırıcılar Ne İşe Yarar?

Kimyasal Yapıştırıcılar Ne İşe Yarar?

admin admin -
29 0

 

Kimyasal madde, doğada bulunabilen ya da bir tepkimeyle ortaya çıkan maddelere verilen isimdir. Aslında elementlerin ve bileşiklere verilen genel isimlendirmedir ama bize çağrıştırdığı anlam birden fazla maddenin bir araya gelerek farklı bir madde oluşturmasıdır. Genelde insanlar kimyasal maddelerin zararlı olduğu kanısındadır. Halbuki her kimyasal madde insan sağlığına ve çevreye zararlı değildir, hatta doğada var olan maddeler de kimyasal madde olarak adlandırılır.

Kimyasal maddeler, hayatın her alanında kullanımı gerekli olan ihtiyaçlarımızdandır. Ufacık bir tadilatta dahi mutlaka kimyasal maddelerin yardımına ihtiyaç duyarız. Öyle ki ürünün kalitesi ve dayanıklılığı, uygulamanın uzun ömürlü olmasına doğrudan etki eder. Uygulamayı yapan kişinin de sağlamlık konusunda oldukça ciddi bir etkisi vardır. Bu nedenle ufak işleri kendimiz hallederken, bizi aşan işler için profesyonellere başvururuz.

 

Kimyasallar, farklı endüstrilerde kullanılmak üzere kategorilere ayrılır. Bu ürünler;

  • Mobilya endüstrisi,
  • İnşaat endüstrisi,
  • Denizcilik endüstrisi,
  • Otomotiv endüstrisi,
  • Ambalaj endüstrisi vb. kategorilerle çeşitlendirilebilir.

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan biri, bir eşyanın kırılması ya da kopması nedeniyle kullanılmayacak duruma gelmesidir. Zarar gören ürünü tamir edebilmek için başvurduğumuz ilk ürün kimyasal yapışkan ve tutkal türleridir. Yapıştırma işleminden verim alabilmeniz için öncelikle kırılan ürünün hangi materyalden oluştuğunu analiz etmeniz gerekli. Örneğin ahşap bir ürün için kullanılan ahşap yapıştırıcı işinizi görürken, metal olan ürünü aynı yapıştırıcı ile onaramazsınız. Ya da tekne için kullanacağınız yapıştırıcının su geçirmez özelliğe sahip olması gerekir. Beta Kimya’da birçok hammaddeye uyumlu şekilde üretilmiş yapıştırıcı çeşidi bulabilirsiniz.

Ev, ofis tadilatları veya inşaatlarda da kimyasal maddelerin yardımına ihtiyaç duyulur. Köpük ve silikonlar, ya da fayans yapıştırıcılar buna örnektir. Kullanım amacına uygun olarak seçilen ürün ile uygulama yapıldığında yenilemeye ya da köklü bir değişikliğe gerek kalmadan belirlediğiniz alanı onarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygulamayı doğru bir şekilde yapmak. Kullanılan malzemenin uygulamaya uygun olup olmadığını tespit ederken, malzemenin kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız. Yüksek kalite her zaman daha iyi sonuçlar almanıza sebep olacaktır. Eğer bireysel bir uygulamayla verim alabileceğiniz bir alan değilse bu konuda uzmanlaşmış bir ustadan destek almanız faydalı olacaktır.

Bakım konusunda uğraştırıcı işlerden biri de şüphesiz ki tekne bakımıdır. Teknelerin deniz içerisinde zarar görmemesi ve korunması adına belirli zamanlarda yapılan periyodik bakımları olur. Bu bakımlar oldukça zahmetlidir ve titizlik gerektirir. Teknede parçalarında oluşabilecek bir kırık ya da kopma durumunda, maliyetler oldukça yüksek olabilir. Bu konuda imdadımıza yapıştırıcılar yetişiyor. Yapıştırılmaya ve onarmaya müsait olan her eşyaya kolaylıkla uygulanabilir, su geçirmez yapıştırıcılar sayesinde aradığınız çözüme kolayca ulaşabilirsiniz. Önceki yapışkandan kalan kalıntılar, yeniden uygulayacağınız yapıştırma işlemini engelleyebilir. Bununla ilgili sorunu çözmek içinde yapışkan kalıntılarını temizleyen ürünü kullanmanız, yeni uygulamayı düzgün yapabilmenizi sağlayacaktır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir