Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kadınlar Esnek Çalışma Saatleri İstiyor

Kadınlar Esnek Çalışma Saatleri İstiyor

admin admin -
54 0

Esnek çalışma saatleriyle ilgili yapılan bir ankete göre, kadınlara esnek çalışma saatlerinin sağlanmasıyla istihdamın artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Geçtiğimiz günlerde Kariyer.net’in yaptığı bu ankete 20 bin kişi katıldı ve bu 20 bin kişinin %65’i “kadınlara esnek çalışma saatlerinin getirilmesi” görüşünü kabul ediyor. Ankete katılanların büyük bir kısmı ise çalışma hayatında kadınlara zaten pozitif ayrımcılık yapıldığı görüşüne sahip.

Ayrıca ankete katılanlara, kadınların istihdam oranının artması için neler yapılabileceği soruldu. Bu ankette sorulan sorulardan biri ise: ‘’Sizce hangisi daha fazla kadının iş yaşamına katılmasını sağlar?’’ sorusuydu. Soruyu cevaplayan kişilerin %65’i ‘‘esnek çalışma saatleri’’ derken, kalan %35’lik kısım ise ‘’daha fazla ücretle’’  kadın istihdamının artacağı görüşüne sahip.  Kariyer.net’in genel müdürü Yusuf Azoz konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Kadınların toplumdaki rolleri, aynı zamanda profesyonel kariyer olanaklarını da çeşitlendiriyor. Çalışma hayatında esneklik ihtiyacı kadınlar için daha önemli”.

Kadınlar İçin Pozitif Ayrımcılık Uygulanıyor Mu?

Ankette ‘’Sizce iş dünyasında pozitif ayrımcılık uygulanıyor mu?’’ sorusu soruldu ve soruya cevap verenlerin %57’si evet, %43’ü ise hayır cevabını verdi. Ankette sorulan bir diğer soru ise “Sizce iş hayatında kadınlar için pozitif ayrımcılık hangi şekilde daha fazla yarar sağlar?” sorusuydu. Bu soruya cevap verenlerin ise %56’sı ‘’daha esnek çalışma saatleri’’ derken %44’ü ‘’daha fazla eğitim ve çalışma fırsatı’’ yanıtını verdi.

Kadınların iş dünyasında daha etkin rol almalarını sağlayacak olanlar, insan kaynakları profesyonelleridir. Bu hususla ilgili “Kadınların iş yaşamındaki koşullarının iyileşmesi için İK’cılar öncelikle ne yapmalı?” sorusu sorulduğunda ise 3 farklı yanıt alınmıştır. Katılımcıların %46’sı “annelik durumunda daha fazla esneklik sağlamalı”, %38’i “yöneticilik için fırsat eşitliği sağlamalı” derken %16’sının cevabı ise “ücretlerde eşitlik yaratmalı” oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir