Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. İttifak nasıl ilerler

İttifak nasıl ilerler

admin admin -
8 0

Türkiye bugün Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gidiyor. ‘Tek sandık çift pusula’ şeklinde yapılacak seçimde; hem cumhurbaşkanının belirlenmesi için oy kullanılacak hem de milletvekili seçimi için… Vatandaşların kafasında hem seçim süreci hem de seçimden sonra yaşacaklar ile ilgili birçok soru işareti var. Haberimizden Türk siyaseti için yeni olan ittifak kavramı hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

İTTİFAK NEDİR? SEÇİMLERDE HANGİ PARTİLER İTTİFAK KURDU?

Bir ittifak halklar, gruplar ya da egemen devletler arasında ortak faydayı sağlayacak karşılıklı çıkarlara dayalı kurulmuş ilişkilerdir. Bu ilişkiler gizli ya da ilan edilmiş haliyle yürütülebilir. İttifak üyelerinin her biri müttefik adını alır. Askeri ittifak, Ticari ittifak ve Siyasi ittifakları da barındıran farklı türlerde ittifaklar kurmak mümkündür. İttifak kelimesi savaş ve askeri mücadele konularında terimsel kullanıldığı zaman Müttefik Kuvvetler’i aynı zamanda bu kuvvetlerin birliklerini ifade eder, özellikle 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı anlatımlarında bu terimsel anlam kullanılır.

Milletvekili Seçimlerinde ittifak grupları arasında; iktidar kanadında “Cumhur İttifakı (AKP-MHP)”, muhalefet kanadında ise “Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi, Demokrat Parti” yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir