Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul’da Tam 7 İlçe Dönüştürülecek!

İstanbul’da Tam 7 İlçe Dönüştürülecek!

admin admin -
37 0

İstanbul’daki öncelikleri konusunda kentsel dönüşümü ön plana alarak 500 bin metrekarelik bir kentsel dönüşümden bahseden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), toplamda 7 ilçede gidilecek olan bir kentsel dönüşümden bahsetti. Önümüzdeki bir ayda Bağcılar, Bayrampaşa, Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören ve Üsküdar için ihaleye çıkacak olan kurumun böyle büyük bir alan için büyük bir kentsel dönüşüme gidileceği düşünülüyor.

Öte yandan 81 ilin tamamında konut yapmayı başaran ve arazi üretiminde herhangi bir problemle karşılaşmamalarına rağmen konu İstanbul olduğunda zorlandıklarının altını çizmeliyiz. Beklenen alanların büyüklüğü gerçekten de bizleri şaşırtır cinsten ki, ortalama olarak 71 adet futbol sahası gibi bir alanla ilgilenecekleri düşünülüyor (500 bin metrekare)…

Az önce bahsetmiş olduğumuz 7 rakamının zamanla artacağını söyleyen Turan, 7 ilçenin kentsel dönüşümünde son aşamaya geldiklerini vurguladı. Bunun dışında Maltepe’de de projede çalıştıklarını hatırlattı ve bu ilçelerin sayısının artacağından, İstanbul’un asıl ihtiyacının kentsel dönüşüm olduğundan bahsetti.

İnsanların kentsel dönüşüm yaşandığında sorun yaşamaması adına bir örnek veren Turan, Gaziosmanpaşa ya da Bağcılar’da oturmakta olan birisinin kentsel dönüşüm sebebi ile sorunlarla karşılaşmaması adına isteyenlere Kayabaşı bölgesinden yeni konut vereceklerininden bahsetti. Geride kalan ilk 2 ayda 11 bine yakın konut ihale ettiklerinin altını çizen Turan, önümüzdeki 2 ayda aynı rakama yakın değerde konu ihale edeceklerini ve bu yıl içinde 60 bin sosyal konut yapmak gibi bir hedeflerinin olduğunu belirtti.

Tüm bu olaylara bir de çalışanlar gözünden bakacak olursak, Toki Başkanı Turan, bu yıl içinde yalnızca TOKİ şantiyelerinde doğrudan sigortalı çalışan sayısının yaklaşık olarak 80-90 bini bulacağını kaydetti. Geçen yıl bu rakamın 52 bin olduğunu hatırlatmasının yanında, kentsel dönüşüm ile birlikte yapılacak olan konutlar için seramik, kapı, vitrifiye, mobilya gibi birçok alt alanında bu konudan etkileneceğini ve hareketlilik yaşayacağını vurguladı.

Bunların dışında Üsküdar ilçesinin dikkat çektiği ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in bölgede yaklaşık 270 bin kişinin yaşadığını vurgulamasının altını çizmeliyiz. Lakin sözlerinin devamında bu kararın vatandaşları ilgilendiren bir meclis kararı olduğunu ve meclis kararı 2960 Sayılı Boğaz Kanunu’ndaki haklara göre vatandaşlara yeni imar haklarının verilmesinin önünün açılacağını hatırlattı. Ayrıca 1/5000 Ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nun onaylanmasına sebep olarak bölgede ne yazık ki çok sayıda kaçak yapı olmasının etkisinin fazla olduğunu düşünüyoruz. Üsküdar adına yaklaşık 16 mahalleyi kapsayacak bu kararın onaylanması ile birlikte yukarıda bahsettiğimiz TOKİ açıklamalarına da tekrar göz atmakta fayda var.

Sonuç olarak şehir içerisinde yer alan çarpık yerleşimli evleri yıkarak yeni konutların inşa edileceğini anlatmakta olan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Kentin dönüşmesi lazım” sözlerinin de altını çizdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir