Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Işid İçin Çöküşü Başladı!

Işid İçin Çöküşü Başladı!

admin admin -
36 0

IŞİD İÇİN ÇÖKÜŞ ZAMANI BAŞLADI
Antik Kent Palmira tamamı ile Şam rejimi güçlerinin kontrolüne geçtiğini duyuruldu.Suriye ordusunun geçen perşembe günü ordusu ve müttefikleri ile Palmira Antik Kenti’ne girmek üzere olduğunu ve Kentin IŞİD’den geri kurtarılması an meselesi olduğu belirtilmişti. Rusya’nın havadan destekler, Hizbullah ve Iraklı milislerin ise karadan verdiği destekler sayesinde Palmira‘nın çemberini iyice daraltan Suriye ordusu, sonunda verdiği mücadelenin ve operasyonlar sonucu Kenti geri almayı başardı.

Suriye ordusu, bu yaptığı geri alma hamle ile geçen yılın Mayıs ayından bu zamana kadar şehrin kontrolünü elinde bulunduran (IŞİD )Irak Şam İslam Devleti’ne büyük bir yumruk geçirme niteliği taşıdığı söyleniyor.

Suriye medyası, ” Ordu ve bağlı yerler, Palmira şehrini tamamen tekrardan ele geçirdi” ifadesi duyurusu yaptı.

Londra’daki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’de bu sabah kentin doğu yakasındaki çatışmaların devam ettiğini fakat IŞİD’in büyük oranda zarar görüp çekilmek zorunda bırakıldığını açıkladı.

PALMİRA ZAFERİ BİR BAŞLANGIÇ

Palmira zaferi Suriye ordusuna karşı IŞİD’e çöküşün zamanının geldiğini gösterecek nitelikte.

Bu açıklamada Rusya’nın desteğini alıp Palmira‘da istikrarı ve güvenliğin üst seviyeye çıkarıldığı ayrıca tarihi antik kentte yaşanan bu olay hakkında ” Suriye ordusunun terörizmle bu mücadelede IŞİD’i kaldırabilecek tek güç olduğu” gösterildi.

Medyada çıkan haberlerde; Palmira savaşında 400’e yakın IŞİD üyesinin öldürüldüğü, antik kentin geri alınması ve 2014 yılında Suriye ve Irak’ta kontrolü eline alan terör örgütünün uzun zamanlardaki en büyük başarısızlığı olduğu vurgulandı.

ESAD,VLADİMİR PUTİN’E TEŞEKKÜRLERİNİ SUNDU
Vladimir Putin ile Beşşar Esad’ın telefon görüşmesinde,Rusya donanmasının Palmira kentinin mayından temizlenmesinde yardımda bulunacağını açıklarken,Beşşar Esad,Rus Devlet Başkanına teşekkürlerini sunduğu belirtildi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yapmış olduğu telefon konuşmasında, Rus ordusunun Palmira kentinin mayından temizlenmesine yardımda bulunacağını belirtti.
Kremlin’in resmi sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre ise, Putin, Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve Rus ordusunun yaptığı yardımlar sonucu yapılan operasyonda, hükümet birimlerinin Palmira kentini ele geçirilmesinden sonra Esad’ı kutlayan Vladimir Putin, Rus donanmasının Palmira kentini mayından temizlemeye yardımda bulunacağını belirtildi.
Beşşar Esad, Palmira kentinin geri alınmasından sonra Vladimir Putin’e ettiği yardımlardan dolayı teşekkürlerini sunduğuda kaydedilen bilgiler arasında yer alıyor.

PALMİRA TURİZM CENNETİ
Suriye’de içsavaş çıkmadan önce 2011 yılında Palmira Antik Kenti, 1 yılda 150 bin civarı aşkın turist alıyordu.

”ÇÖLÜN GELİNİ” DENİLİYORDU
IŞİD terör örgütü, 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası’nde yer alan dini ve ticari merkezli Palmira Antik Kenti’nde birçok yapıya zarar verirken,antik kentin ortasında kan dondurmuş infazlar yaptı.

Tarihi öneminin bir diğer yanı ise konumu itibari ile stratejik bir yapıya sahip. Tarihi Palmira Antik Kenti başkent Şam ile Deyrizor arasında yer alıyor. Palmira‘nın geri alınması Rus’ların ve Suriye hükümetinin zaferi anlamına gelebilir.
 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir