Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’da ekonomik kriz

İran’da ekonomik kriz

admin admin -
5 0

İran Meclis Başkan Yardımcısı Mesud Pizişkiyan, ekonomik kriz nedeniyle “olağanüstü hal ilan edilmesi ve ülkenin eyalet sistemiyle yönetilmesi” gerektiğini belirtti.
Pizişkiyan, Tebriz kentinde düzenlediği basın toplantısında, “İçinde bulunduğumuz şartlar göz önünde bulundurulduğunda, kangrene dönüşmüş olan ekonomik durumu yönetmek için olağanüstü hal ilan edilmelidir. Yolsuzlukla bu şekilde mücadele edilmesi gerekir” dedi. 

Yolsuzlukların önüne geçebilmek için ülkede para dolaşımının kayıt altına alınması gerektiğini dile getiren Pizişkiyan, “İslam tarihinin ilk dönemlerinde ve şu an modern dünyada uygulanan eyalet sistemi İran’da da uygulanmalıdır. Eyalet ve vilayet yönetimi İslami bir modeldir. Bundan faydalanmalıyız.” ifadelerini kullandı. 

İran’da 1979’daki devrim sonrası eyalet yönetimi tartışmaları ilk olarak eski devrim muhafızları komutanlarından Muhsin Rızayi tarafından gündeme getirilmişti. Rızayi, 2011’de yayınlanan “Ekonomi Federalizmi” isimli kitabında “her eyaletin kendi maddi imkanlarıyla yönetilmesi gerektiğini” savunmuş ancak
etnik kimlik hassasiyetinin üst safhada olduğu ülkede rejim; Azeri, Kürt ve Arapların ayrılıkçı taleplerinden endişe ettiği için bu görüşe sıcak bakmamıştı. İran’da Tahran merkezi yönetimi tarafından idare edilen 31 eyalet (il) bulunuyor. 

ESNAFTAN PROTESTO

Öte yandan İran’ın başkenti Tahran’da onlarca esnaf, ülkedeki ekonomik sorunları protesto etmek için meclis binası önünde gösteri düzenledi.

İran’dan yayın yapan “entekhab” haber sitesine göre, Tahran’daki meclis binası önünde bir araya gelen bir grup esnaf döviz kurundaki artış ve hayat pahalılığını protesto etti. Eylemciler milletvekillerinden “ekonomik sorunların ivedilikle çözülmesini” istedi. 

Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Tahran caddelerinde gösteri düzenleyen esnafın, ekonomik sorunları protesto etmek için başlattıkları eylemde, rejim karşıtı sloganlar atması dikkati çekti. 

Hürmüzgan eyaletine bağlı Keşm Adası ile Meşhed, Kazvin ve Bender Abbas kentlerinde de onlarca esnafın başkentteki gösterilere destek vermek için grev başlattığı belirtiliyor. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir