Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Irak ülkeden çıkmalarını istemişti… ABD’den ordu kararı

Irak ülkeden çıkmalarını istemişti… ABD’den ordu kararı

admin admin -
31 0

ABD’nin Irak’ta İran Devrim Muhafızlarına bağlaı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından bölgede son dakika gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Irak Meclisi, dün ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılması yönünde karar almış, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete vermişti. 

Söz konusu kararın ardından ABD’nin cevabı merak ediliyordu.

Fransız haber ajansı AFP, ABD ordusunun Irak’tan çıkmaya hazır olduğunu Iraklı yetkililere resmi mektupla bildirdiğini duyurdu.  Mektupta “Irak parlamentosunun talebi üzerine, önümüzdeki gün/haftalarda askerler yeniden konumlandırılacak”  ifadeleri yer aldı.

Washington Post’un Beyrut muhabiri Liz Sly ise Twitter’dan ABD’nin Iraklı yetkililere gönderdiği mektubu yayınladı:

IRAK KARARINI ABD BÜYÜKELÇİSİNE İLETTİ

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller’e ülkedeki yabancı güçlerin çekilmesi yönündeki kararı iletti.

Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Abdulmehdi, Büyükelçi Tueller’i başkent Bağdat’taki ofisinde kabul etti. Görüşmede, gündemdeki meseleler ve Irak hükümetinin tutumuna ilişkin konular ele alındı.

Başbakan Abdulmehdi, Irak Meclisi’nin kararına uygun olarak yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi ve ABD ile ilişkilerin sağlam bir temele oturması için ortak çalışmanın gerekliliğini ifade etti. 
Mevcut durumun ciddiyeti ve olası yansımalarına işaret eden Abdulmehdi, açık bir savaşa sürüklenilmesini engellemek için ülkesinin çok fazla çaba sarf ettiğini vurguladı. 

Irak Başbakanı, ülkesinin ilişkilerinin; iş birliği, karşılıklı saygının yanı sıra güvenlik, istikrar ve ulusal egemenliği koruma esasına dayandığını kaydetti.

Irak Meclisi, dün ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılması yönünde karar almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete vermişti. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir