Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İnsan Derisinden Esinlenerek Geliştirilen Elektronik Deri

İnsan Derisinden Esinlenerek Geliştirilen Elektronik Deri

haberci haberci -
41 0

Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nden Büyük İcat

İnsan derisindeki reseptörler, dokunulan yerdeki kuvveti ve gerilimi algılama becerisine sahip. Bu doğal mekanizmadan esinlenen araştırmacılar, insan cildinin üç katmanı olan epidermis, dermis ve hipodermise sahip bir elektronik deri geliştirdi. Tsinghua Üniversitesi’nden araştırmacıların bu icadı, algılama becerisiyle türünün ilk örneği olarak değerlendiriliyor.

Yapılan Çalışmanın Detayları

Science adlı hakemli dergide yayımlanan çalışmaya göre, geliştirilen deri, yüzeydeki basınç, sürtünme ve gerilmeyi aynı anda çözümleyerek algılayabiliyor. Deride bulunan çok sayıda reseptör, dış uyaranları algılayabiliyor. Sensörlerin topladığı sinyaller, bir dizi iletim ve ayıklama işleminden geçtikten sonra derin öğrenme algoritmalarıyla birleştiriliyor. Bu sayede elektronik deri, nesnelerin sertliğini ve şeklini doğru bir şekilde saptayabiliyor.

Yeni Teknolojinin Beklenen Katkıları

Çalışmanın sorumlu yazarı Zhang Yihui, “Bir işaret parmağının ucuna yakın boyuttaki bir elektronik deri parçası, her biri 200 ile 300 mikrometre arasında değişen 240 metal sensörle donatıldı” diye açıklıyor. Yeni teknolojinin, insansı robotlardan biyomedikal teşhise kadar çeşitli alanlara katkı sağlaması bekleniyor. Zhang, “Elektronik deri, tıp alanında kullanılan robotların parmak uçlarına takılarak erken aşamalarda isabetli teşhis ve müdahaleler yapma potansiyeli taşıyor” diyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir