Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “İnadına” Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu

“İnadına” Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu

admin admin -
29 0

 Yeni açılan futbol statlarının isimlerinin değiştirilmesi süratle devam ediyor. Değiştirilmesindeki asıl gayenin ne olduğunu biliniyor. Yıllardır planlana Mustafa Kemal Atatürk’ü değersizleştirme ve sıradanlaştırma politikasının bir sonucu. Yüreklerden sökülemeyen Atatürk belki gözlerden ırak olur düşüncesiyle hareket edildiği bir gerçek.

 Bütün stat isimleri hızla değişiyor. Yerine de “arena” gibi kaba ve bu toprakların ruhuna diline hiç uymayan bir sözcük öngörülüyor.  Arena sözcüğünün anlamı şudur: Eski çağlarda gladyatörlerin dövüştüğü, daha sonraları güreş, boğa güreşi, yarış, oyun gibi türlü gösterilerin yapıldığı, üzerine kum serilmiş alan. Böyle bir ad yeni statların ismine uygun görülürken silinen ad ise ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adıdır. Ankara’daki Atatürk Spor Salonunun adının “Ankara Arena” olarak değiştirilmesi ile başlayan süreç Vodafone Arena’ya kadar uzandı.

 Ama İzmir halkı buna dur diyerek farkındalık yaratmayı bildi. Zaten ilk kurşunu Hasan Tahsin aracılığıyla düşmana sıkan İzmirlilerden de bu beklenirdi. Milli mücadelenin kıvılcımının ateşlendiği, İzmir, Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar büyük kıymet verdiğini gösterdi.

 İzmir’de, inşaatı tamamlanarak hizmete alınan Muharrem Candaş Spor Salonu’nun açılışında konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, beklenmedik bir çıkış yaparak Karşıyaka Arena’nın isminin tarih olacağını ve adının Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirileceğini açıkladı.

 Açılış töreninde zehir zemberek sözlerle hükümeti eleştiren Mutlu Akpınar şunları dile getirdi: AKP’nin devleti yönettiği tarih olan 2002 yılından beri birçok stadyum yapılıyor. Bu stadyumlarının hepsinin yenilenmeden evvelki isimleri ‘Atatürk Stadyumuydu, sonra bir el bunları yeniliyoruz, isimlerini de değiştiriyoruz dedi. Hepsini ‘Arena’ yaptılar. Konya Atatürk Stadyumu, ‘Konya Arena’ oldu. Malatya İnönü Stadyumu ‘Malatya Arena’ oldu. Bizim de spor salonumuz var ‘Arena’. Onun ismini değiştireceğiz ve  ‘Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’ yapacağız. En yakın zamanda onun da kararını alıyoruz. ‘Arena’ yapanlara ‘Mustafa Kemal Atatürk’le cevap veriyoruz. Bugün Cumhuriyet’in kuruluş felsefesiyle muhasebe içerisine giren kusurlu yapı şunu çok iyi bilsin ki, eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı, eğer Cumhuriyet kurulmasaydı ayağımızda çarık olmazdı”

                                          İNÖNÜ ADI DA DEĞİŞTİRİLDİ

 Milli mücadelenin ikinci kahramanı İnönü’nün de malum zihniyette karşılığı belli. Bu yüzden olacak ki İsmet Paşa Stadı, Beşiktaş İnönü stadı tarih oldu. Yerini arenalar aldı. Hatta Sivas’taki 4 Eylül adını da olumsuz çağrışımdan ötürü kaldırdılar. Kaldırıldı, çünkü 4 Eylül tarihi Gazi Paşa’nın Sivas’ta kurtuluşa giden kongrenin düzenlendiği yeni devletin, cumhuriyetin temellerinin atıldığı tarih. Mustafa Kemal Atatürk’ün işgalcilere, emperyalist güçlere açıkça meydan okuduğu Sivas kentindeki bir stada 4 Eylül tarihini malum zihniyet elbette uygun göremezdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir