Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas, BM Güvenlik Konseyi’nin Ateşkes Kararını Kabul Etti

Hamas, BM Güvenlik Konseyi’nin Ateşkes Kararını Kabul Etti

haberci haberci -
59 0

Hamas, İsrail ve ABD Arasında Ateşkes Girişimi

Üst düzey Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, Reuters’e yaptığı açıklamada, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi kararına uyması gerektiğini ve bunun Washington’a bağlı olduğunu belirtti.

ABD’nin Teklifi ve Hamas’ın Kabulü

Hamas, İsrail askerlerinin geri çekilmesi ve rehinelerin takası şartıyla BM Güvenlik Konseyi kararını kabul ettiğini duyurdu. Abu Zuhri, “ABD yönetimi, kararın uygulanması yoluyla saldırıyı sonlandırmaya zorlama taahhütlerini yerine getirme konusunda gerçek bir sınavla karşı karşıya” dedi.

BM Güvenlik Konseyi Kararı

BM Güvenlik Konseyi’nde ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı 3 aşamalı teklif, hemen ateşkes öngören karar tasarısı kabul edildi. Oylamada 15 üyeli BMGK’de ABD’nin sunduğu karar tasarısı 14 evet oyu alırken, Rusya çekimser kalmıştı. Kararda, İsrail’in teklifi kabul ettiği ve Hamas’a da aynı şekilde davet yapıldığı belirtilmişti.

Ateşkes Şartları

Kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca ilk aşamada hemen ateşkes, esirlerin serbest bırakılması, İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, insani yardımın artırılması ve temel hizmetlerin yeniden inşası gibi şartlar yer alıyor. Ayrıca, Filistinli sivillerin evlerine dönmesi ve uluslararası toplumun gerekli katkıları yapması da vurgulanmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir