Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Günümüzde Hackerlar

Günümüzde Hackerlar

admin admin -
37 0

Ülkemize son dönemlerde artan ve siber güvenlik konusunda eksik kaldığımızı düşünen bir çok kişi var. Ayrıca altını çizmekte fayda görüyoruz ki bizce bu tip konularda bir numaralı hata kullanıcının kendisindedir. Varolan şifreler, kullanılan programlar ve aslında dikkat edilmesi gereken ama edilmeyen her şey… İnsanların bilinçli şekilde interneti kullanmamalarından kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bu konuda var olan en önemli şey bilinçlendirmektir.

Siber güvenlik hakkında ufak bir açıklama yapan Bimsa Genel Müdürü Tunç Basman, sosyal medya dahil olmak üzere bir çok konu hakkında konuşmalarını sürdürdü. Siber saldırılardan korkuluk korkulmamasına ilişkin olarak eskileri örnek veren Basman, eskiden yapilan saldırıların en son IETT’ye yapılan ‘Ekber’ saldırısındaki gibi kendilerini belli etmek üzerine olduğunu dile getirdi. Yani kendilerini insanlara gösterip ardından giderlerdi. Günümüzde ise geldiği halden bahseden Basman, bir kerede para istemelerinin yanında sürekli olarak ufak miktarları hesabınızdan alarak aslında haberiniz dahi olmadan zengin olduklarını vurgulamak istedi. Bu işi artık şirket gibi işletmelerine de sözlerinde yer verdi.

Hackerlar dürüst olmaya devam ederek insanların parasını almaya devam ediyor. Bu işi yaparken aslında sistemi çok iyi kuruyorlar. Öncelikle bir bilgisayarı gözlerine kestiriyor, o bilgisayara erişerek bir şifre koyuyor ve ardından bilgisayarın sahibinden hesabına para yatırmasını istiyor. Para hesaba geldiği zaman kilidi açarak bilgisayara tekrar erişime izin veriliyor ve ardından da bilgisayarın sahibi kendi güvenlik programları ile korunmaya devam etmeye çabalıyor. Bu durum tekrar ederek aslında hackerların ekmeğine yağ sürülüyor. Bu konu ile alakalı Basman, şirketlerin yarısının hacklendiği, kalan yarısının da hacklendiklerinden haberdar olmadıklarını vurguladı.

Yapılan açıklama ve kişisel görüşlerimiz ile kullanıcıların bilgilendirilmesi ve özellikle şifrelerini her yerde söylememeleri, şirket içinde dahi kullanmamaları gerektiğini vurgulamamız gerek. Bu hususta tartışmasız en önemli kural bu hataya düşmemek için kişileri bilinçlendirici bilgilerin verilmesi olsa gerek… Bunun içinde öncelikli olarak şirketlerin bu eğitimleri dikkate alması ve ardından kişisel olarak insanların bilgilendirilmesi oldukça önem arz ediyor.

Hackerların izlediği bu yol neticesi ile bir çok kişi parasını kaybetmiş ve hatta kaybetmeye devam ediyor. Bunların önüne geçebilmek adına alınan kararlar ve uygulamalar eğer doğru şekilde iletebilirse istenilen sonuçların gerçekleşmesi kaçınılmaz olabilir. Öte yandan hackerların farklı stratejiler deneyerek bilgilerinize ulaşabilmesi de çok zor değil. Her ne kadar güvenliğinizden emin dahi olsanız kredi kartı veya kimlik bilgilerinizi bilgisayarınızda saklı tutmasanız büyük önem teşkil etmekte… Özellikle alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışverişlerinize dikkat ederek alışveriş yapacağınız siteyi son derece dikkatle seçmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Çünkü sizden çıkan bilgiler neticesinde belki alışverişinizden kazandığınız tutarın binlerce katını kredi kartı bilgileriniz sayesinde alabilirler. Güvenmediğiniz hiçbir siteden alışveriş yapmayın.

Sonuca gelecek olursak, aslında bahsedilen konu ve karşılaşılan sorunlar yıllardır aynı. Durumun bu denli dikkat çekmesinin en önemli sebebi ise günümüzde bu yöntem ile parasını kaybeden insan sayısının hızla artması. Bu durum kişinin kişisel olarak hatalarından kaynaklandığı ve belki yeterince hassas davranmadığı için elindeki paraları kaybettiği gerçeğinin ta kendisidir. Lütfen, bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz her adımı bir başladı görüyormuşçasına dikkatle gerçekleştirin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir