Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google’ın sürücüsüz aracı bir otobüse çarptı

Google’ın sürücüsüz aracı bir otobüse çarptı

admin admin -
32 0

Kaliforniya’da yapılan testler sırasında halka açık bir yolda Google’ın sürücüsüz aracı bir kamu otobüsü ile çarpıştı. Teknoloji şirketi düşük hızda yaşanan bu kaza ile ilgili tüm sorumlulukları üzerine aldığını ve hatanın kaynağını araştırdıklarını belirtti. Düz yolda 15 km/s ile giden Google‘ın sürücüsüz aracı Lexus , seyir halindeki otobüs ile yandan çarpıştı. Google’ın otomatik aracının karıştığı ilk kazada yaralanan olmadı.

 

Olayın ardından teknoloji devi Google şöyle bir açıklama yaptı:

” Kaza ile ilgili birtakım sorumlulukları alıyoruz çünkü eğer aracımız hareket etmiyor olsaydı , çarpışma yaşanmayacaktı.

Bundan dolayı , test sürücümüz otobüsün çok yavaş gittiğini veya durduğuna inanıp otobüsün yol verdiğini zannetmiş olabilir.”

-Google Açıklaması

 

Şirket , yaşanan talihsiz olaydan yola çıkarak bazı yazılımsal değişikler yapacağını söyledi.

” Şu andan itibaren otobüslerin ve diğer büyük araçların sürücüsüz araçlarımıza daha dikkatli yaklaşarak durumu kontrol altına almayı planlıyoruz.”

-Google Açıklaması

 

Çarpışma hakkında henüz herhangi bir taraftan resmi bir sorumluluk üstlenilmedi. Google , bundan önce otomatik araçlarının hiçbir kazaya karışmayacağını söylemişti. Teknoloji şirketi , araçların direksiyon ve diğer kontrolleri test edilmesine izin verilmesi gerektiğini savundu. Bu olay sokakların ve trafiğin sürücüsüz araçlar için henüz uygun olmadığınıda gösterdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir